Miroslav Novák: Pod 10 % inflace bychom se mohli dostat v létě

12.03.2023 7:29 | Komentář

V průběhu dalších měsíců lze očekávat pozvolné zpomalování inflace a pod 10 % bychom se mohli dostat v létě. Zároveň je třeba zmínit, že vysoko inflační prostředí v domácí ekonomice zatím přetrvává.

Miroslav Novák: Pod 10 % inflace bychom se mohli dostat v létě
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Po inflační smršti na začátku letošního roku došlo v únoru k výraznému zvolnění spotřebitelské inflace na meziměsíční bázi. Hlavním důvodem byla stabilizace cen energií, když po lednovém skoku na cenové stropy u elektřiny i zemního plynu nemají energie prostor k dalšímu růstu. V meziročním srovnání jsou samozřejmě ceny energií výrazně vyšší.

Spotřebitelské ceny v únoru oproti lednu konkrétně vzrostly o 0,6 % a v meziročním srovnání inflace zpomalila na 16,7 % z lednových 17,5 %. Prognóza České národní banky (ČNB) pro únor počítala s meziročním růstem inflace o 16,5 %. Lehce vyšší růst meziroční inflace oproti prognóze ČNB však podle mě nepředstavuje pro centrální bankéře významnější změnu v náhledu na stabilitu úrokových sazeb.

K meziměsíčnímu růstu cenové hladiny v únoru přispívaly primárně oddíly rekreace a kultura, kde byly vyšší ceny dovolených s komplexními službami a potraviny, kde došlo především k mediálně hojně probíranému zdražení zeleniny. Zdražovalo se však i v oddílu doprava a to s ohledem na vyšší ceny pohonných hmot, či v oddílech bytové vybavení a stravování.

V meziročním srovnání byly v únoru hlavními zdroji růstu cenové hladiny opět oddíly bydlení s energiemi a potraviny, které se dohromady podílely na růstu inflace téměř ze dvou třetin. Meziročně však byla až na výjimky dražší většina položek spotřebního koše. K dalšímu zvolnění meziroční cenové dynamiky došlo v únoru u imputovaného nájemného, což se kladně promítá do zpomalování jádrové inflace. Rovněž pokračuje snižování tempa růstu cen pohonných hmot.

V průběhu dalších měsíců lze očekávat pozvolné zpomalování inflace a pod 10 % bychom se mohli dostat v létě. Zároveň je třeba zmínit, že vysoko inflační prostředí v domácí ekonomice zatím přetrvává. V souhrnu za celý letošní rok se může růst cenové hladiny pohybovat kolem 10 % (riziko odhadu je vysoké). Rizikem pro pomalejší ústup inflace z vysokých hodnot je sekundární inflační vlna, když v návaznosti na vysoké ceny energií a zvyšování mezd může docházet k dalšímu zdražování a testování toho, co spotřebitel snese. Příkladem jsou např. telekomunikační služby. Určitým rizikem pro pozvolnější ústup inflace jsou i přetrvávající cenové tlaky ve výrobě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

12:26 Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

Na webu United Nations – Informační centrum OSN v Praze se dne 11. 11. 2024 objevil článek s názvem …