Za meziměsíčním růstem spotřebitelských cen stály v září dominantně energie. Ceny zemního plynu vzrostly o 15,2 %, elektřiny o 3,6 % a tuhých paliv o 6,9 %. Zdražovalo se i v oddílech odívání a obuv, bytové vybavení, vzdělávání a stravování a ubytování. Meziměsíční zdražení potravin bylo jen kosmetické. Oproti tomu v září meziměsíčně zlevnily ceny dovolených s komplexními službami, což je tradiční sezónní vzorec na konci letní sezóny. A nižší byly i ceny pohonných hmot.
V meziročním srovnání zůstal i v září těžištěm cenového růstu oddíl bydlení, voda, energie a paliva (třetina inflace) a to především kvůli prudkému růstu cen elektřiny, plynu a tzv. imputovaného nájemného. Až na výjimky se však meziročně zdražovalo ve všech oddílech spotřebního koše. Z citlivých položek ceny potravin meziročně vzrostly o 21 %. Meziročně výrazně dražší byly i nadále ceny v oddílu doprava a to jak u pohonných hmot (i přes meziměsíční pokles), tak i u automobilů. Rostoucí náklady se i nadále promítaly do zdražování v oddílu stravování a ubytování.
Přestože v září meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil na 18 %, podle mě čísla z posledních měsíců naznačují, že se nacházíme blízko inflačního vrcholu. Meziročně totiž dále zpomaluje tempo růstu imputovaného nájemného i ceny pohonných hmot. Ve 4. čtvrtletí a na začátku příštího roku bude na meziroční inflaci zároveň působit efekt vysoké srovnávací základny. Cesta ke 2 % inflačnímu cíli České národní banky však bude hodně dlouhá. V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat inflaci mezi 16 - 17 %.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV