Ne proto, že by nemělo smysl připomínat tento zásadní zlom v evropských dějinách, ale proto, že vzpomínkových akcí je zkrátka hodně. Už od léta si v celé střední Evropě připomínáme celou řadu významných událostí starých 25 let.
Proto měli němečtí novináři v Praze jisté obavy, zda o jejich příspěvky a články budou mít jejich redakce zájem. Netušili ovšem, že jim do nejsledovanějších zpravodajských relací a na přední stránky novin pomůže jedno obyčejné vejce, respektive kus skořápky, která zasáhla německého prezidenta Joachima Gaucka na pražském Albertově.
Ačkoli německá média vysvětlovala, že smršť létajících vajec, rajčat a housek nepatřila jejich prezidentovi, ale tomu českému, zůstanou pražské oslavy sametové revoluce v paměti mnoha Němců jako den, kdy se Joachim Gauck stal terčem „vaječného útoku“ – navzdory snaze mnoha bodyguardů uchránit ho černými deštníky.
Ke cti německých novinářů patří i to, že vysvětlovali také důvod tohoto vyloženě nepietního protestu během vyloženě pietního dne.
Miloš Zeman – vysvětlují německá média – je vstřícný k Rusku, do Pekingu se přijel poučit, jak se stabilizuje společnost, a dokonce před několika dny bagatelizoval demonstrace ze 17. listopadu 1989. Čtenáři v Německu se také dozvěděli o nedávných vulgaritách Miloše Zemana ve vysílání Českého rozhlasu.
Joachim Gauck, zprvu velmi překvapený tím, co se stalo, přešel celý incident se státnickým nadhledem. „Tak to prostě někdy v demokracii chodí, ne vždycky je to mírumilovné a přátelské,” řekl krátce po zásahu vejcem německým novinářům.
Podle Gaucka smějí lidé v demokratickém státě kritizovat i svého prezidenta.
17. listopad 89 v Česku lze přirovnat k 9. listopadu téhož roku v Německu. Protože události na Národní třídě a pád Berlínské zdi de facto vyvrátily iluze o tom, že by komunistická éra mohla ještě pokračovat.
Němci si své 25. výročí oslavili ve velkém, u Braniborské brány, kde se hrálo, zpívalo a vzpomínalo – ale bez politiků a státnických projevů.
Protože to byli koneckonců občané, kdo 9. listopadu zeď zbořili. Možná že kdyby tento nápad měli organizátoři v Praze, měly by oslavy 25. výročí sametové revoluce důstojnější vyznění. Na druhou stranu by se zase o nich v Německu tolik nepsalo.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas