Pedagogická komora: České školství zůstává nadále extrémně podfinancované

02.07.2020 14:57 | Zprávy

Vyjadření k dnešní informaci z MŠMT: Průměrný plat učitelů vzrostl v 1. čtvrtletí na 38 951 Kč

Pedagogická komora: České školství zůstává nadále extrémně podfinancované
Foto: Eugen Kukla
Popisek: Předseda spolku Pedagogická komora Radek Sarkozi

Přestože platy učitelů rostou v posledních letech rychleji než v minulosti, nadále zůstávají velmi nízké. Svědčí o tom skutečnost, že učitelé, kteří ze kdysi školství odešli, se zpět do škol nevracejí.

Průměrný plat učitele na základní škole činí pouze 65 procent průměrné mzdy zaměstnance s vysokoškolským vzděláním, což řadí Českou republiku na poslední místo mezi zeměmi OECD a EU. České školství zůstává nadále extrémně podfinancované a investice do vzdělávání nedosahují ani pěti procent hrubého domácího produktu, přičemž by bylo zapotřebí alespoň šest procent, aby se vyrovnal dlouhodobý vnitřní dluh. Ten se projevuje nejen v nízkých platech zaměstnanců, ale rovněž v chybějících financích na pomůcky pro žáky nebo výpočetní techniku. A především na celkově malém počtu zaměstnanců škol, kvůli čemuž se Česká republika řadí k zemím s nejvyšším průměrným počtem žáků na učitele nebo ve třídě.

Například v mateřských školách může být v ČR 24 až 28 dětí ve třídě, zatímco na Slovensku stanovuje zákon 20 dětí na třídu. V prvním ročníku ZŠ může být v ČR 30 až 34 žáků, slovenská legislativa určuje 22 žáků. Takto vysoké počty znemožňují individuálnější přístup učitelů k dětem a žákům.

Ve školách chybí i podpůrný personál, jako jsou psychologové nebo speciální pedagogové. Odstrašujícím příkladem je aktuální dění kolem chův k dvouletým dětem v mateřských školách, kde dokonce hrozí jejich propouštění, protože ministerstvo školství na poslední chvíli navrhlo, aby od září nebyly placeny ze státního rozpočtu, jak bylo původně naplánováno."

Více informací k chůvám v mateřských školách naleznete například v tomto článku o včerejším kulatém stole v Poslanecké sněmovně, který zorganizovala Kateřina Valachová (ČSSD) společně s Lukášem Bartoněm (Piráti) na podnět Petice za zlepšení podmínek pro vzdělávání dětí v mateřských školách, kterou aktuálně podepisují pracovníci mateřských škol i rodiče dětí a kterou organizuje Pedagogická komora. Mateřské školy řeší, jak od září zaplatit chůvy pro dvouleté děti.

Ministerstvo chce financování zrušit (ZDE a ZDE)
Více informací k tarifním platům pedagogických pracovníků naleznete ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Konečně taky něco pro lidi

12:26 Zbyněk Fiala: Konečně taky něco pro lidi

Větší volnost v kombinaci místních energetických zdrojů podle schváleného Lex OZE III umožní obcím o…