Průzkum formou telefonického dotazování probíhal ve dnech 20. - 23. 1. 2014 na vzorku 507 obyvatel ve věku 18-65 let. Agentura uvádí, že výběr respondentů byl proveden podle vybraných kvótních znaků tak, aby byl v uvedeném věkovém rozpětí reprezentativní. Vzhledem k tomu, že se nedotazovali osob starších 65 let, kteří tvoří významnou část populace, jej však nelze považovat za reprezentativní vzhledem k dospělé populaci jako celku – chybí názory zástupců lidí starších 65 let.
Poplatky za hospitalizaci:
Úplné zrušení poplatků za hospitalizaci v nemocnicích a jiných zdravotnických lůžkových zařízeních podporuje 41 % dotázaných. Jak dokládá zpráva z průzkumu, jsou to častěji osoby s nižším vzděláním a obyvatelé Ústeckého kraje.
Poplatek 60 Kč za den schvaluje 31 % osob ve věku 18-65 let a čtvrtina (26 %) je ochotna akceptovat denní poplatek 100 Kč. S poplatky častěji souhlasí vysokoškolsky vzdělaní obyvatelé.
Pouhá 3 % se vyslovila, aby byl poplatek ještě vyšší než stávajících 100 Kč.
V populaci obyvatel ve věku 18-65 let převažuje názor, že případné zrušení poplatků za hospitalizaci nebude mít negativní dopad na kvalitu a dostupnost péče v dotčených zařízeních. Domnívá se 55 % respondentů. Zhoršení kvality a dostupnosti péče připouští celkem 45 %, z toho 16 % uvádí, že se zhorší určitě.
Poplatky za návštěvu lékaře a recept:
Pro úplné zrušení poplatku za návštěvu lékaře a za recept se vyslovilo až 64 % obyvatel ve věku 18-65 let.
Se zachováním stávajícího třicetikorunového poplatku souhlasí třetina (33 %).
Opět se mezi respondenty našlo pár jednotlivců, kteří jsou pro zvýšení stávající úrovně poplatků, jejich zastoupení je však marginální (3 %).
Téměř osm lidí z deseti (78 %) neočekává, že by se případné zrušení poplatků projevilo zhoršením kvality či dostupnosti péče.
Zhoršení v důsledku zrušení poplatků připouští jen 22 %, z toho pouhých 7 % tvrdí, že se kvalita a dostupnost určitě zhorší. Negativní důsledky připouští častěji vysokoškolsky vzdělaní lidé.
Vzhledem k faktu, že u populace seniorů byla v dřívějších průzkumech opakovaně pozorována zvýšená míra averze vůči poplatkům ve zdravotnictví, lze předpokládat, že pokud by soubor respondentů zahrnoval výběr celé dospělé populace (tedy i seniory), dopadlo by šetření ještě více ve prospěch zrušení poplatků.
Publikováno se souhlasem vydavatel.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz