Ve druhém čtvrtletí se stejně jako v prvním HDP mezičtvrtletně zvýšil o 0,3 %. Není to tedy žádná akcelerace, avšak na druhé straně je to pořád lepší výsledek, než očekával trh.
Mezi jednotlivými zeměmi, které byly schopné dodat odhady HDP, existují velké rozdíly. S růstem 1,2 % tentokrát vede Irsko, jehož HDP je v důsledku masívní účetní přítomnosti nadnárodních firem tak volatilní, že jej snad nemá smysl brát ani vážně.
Pro nás jsou aktuálně velmi zajímavé výsledky největší evropské ekonomiky a zároveň našeho nejsilnějšího obchodního partnera – Německa, jehož HDP ve druhém čtvrtletí poklesl o 0,1 % domácí spotřebě navzdory. Dolů německou ekonomiku táhnou slabé investice, což je v kontextu nekonkurenčních cen energií dost negativní signál. Může totiž znamenat další odchody firem do zahraničí, a tedy i potenciální ztrátu budoucího výkonu této jinak exportně orientované ekonomiky.
Z předběžných výsledků HDP za EU je vidět nejenom nerovnoměrný vývoj v jednotlivých zemích, ale především zatím slabý drive k růstu. Ostatně už průběžné indexy nákupních manažerů pravidelně ukazují, že průmysl v největších zemích zůstává v recesi a že o kladná čísla se starají především služby spojené s obchodem a cestovním ruchem.
Pro české firmy zatím slabá čísla ze zahraničí znamenají omezené exportní příležitosti a pokračování trendu nízkých zakázek i po zbytek třetího čtvrtletí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV