Tržby v celém sektoru HORECA se oproti červnu reálně (po očištění) zvýšily o 13,4 %, a to především díky výraznému oživení zájmu o ubytovací služby (+49 %).
Díky tomu se meziroční propad celého sektoru snížil na 30 % a zhruba o stejné procento je i nižší ve srovnání s létem roku 2019 (viz graf), kdy o pandemii nebylo vidu ani slechu. Jen tuzemský cestovní ruch však situaci v této oblasti nespasí, a tak jsou stále vidět velké rozdíly v naplňování kapacit mezi Prahou a ostatními turisticky oblíbenými lokalitami nebo mezi jednotlivými kategoriemi ubytovacích zařízení. Tam, kde dlouhodobě spoléhali na zahraniční klientelu, si zatím příliš nepomohli.
Zatímco letní sezóna pomohla sektoru HORECA z nejhoršího, situace cestovních kanceláří se zlepšuje jen velmi pomalu. Cestovky se k dřívějšímu „normálu“ vracejí velmi pomalu a ve srovnání třeba s červencem roku 2019 jsou jejich tržby ani ne třetinové. Důvodem jsou přetrvávající preference klientů trávit dovolenou v Česku, ať už z titulu komplikovanějšího cestování nebo limitované nabídky. Navíc i zde chybí zahraniční turisté.
Celkově se situace zlepšila i v dalších odvětvích služeb. Služby jako takové si v červenci reálně připsaly dvě procenta, a to díky již zmíněné oblasti HORECA, dopravě a administrativě. Ve srovnání s loňským červencem jsou celkové tržby služeb o 9,6 % výše, nicméně i nadále o necelá čtyři procenta zaostávají za úrovní července 2019. V každém případě je už nyní zřejmé, že služby byly motorem ekonomiky ve druhé polovině roku, kdy by růst HDP mohl díky nim dostat ke čtyřem procentům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV