I když jsou tato čísla na první pohled příznivá, nelze si nevšimnou stále zaostávajícího inženýrského stavitelství, které je do černých čísel vlastně dostalo jen díky vyššímu počtu pracovních dnů. Stavebnictví tak i nadále zůstává v režii pozemního stavitelství, které zažívá boom díky vysoké poptávce po nemovitostech – ať už těch bytových nebo těch komerčních.
Asi pozitivně bychom mohli hodnotit nárůst výstavby nových bytů (+30,2 %), nicméně když se podíváme na absolutní čísla (2.829), tak pro přílišný optimismus není příliš důvod. Dvojciferný nárůst vychází především ze skutečnosti, že loňský srovnávací základ byl opravdu hodně nízký, takže relativní čísla vypadají lépe než ta absolutní. Aktuální deficit bytů na trhu takové tempo výstavby rozhodně nespasí, a tak lze čekat další nárůst cen nemovitostí, který je už tak rekordní – nejen v našich končinách, ale i ve srovnání s celou EU. Lze tak říct, že pomalou výstavbu, respektive pomalé povolování staveb a byrokracii, si budoucí majitelé bytů zaplatí ve vyšších cenách.
A co čekat od stavebnictví dále? Vzhledem k tomu, jak vypadají nové zakázky tohoto odvětví v letošním roce, tak asi nemnoho. Rezervy existují především v oblasti inženýrské výstavby, na kterou sice peníze jsou, ale stavět není příliš co. A s tímto tvrzením si asi budeme moci vystačit i v příštím roce, takže od stavebnictví letos i za rok očekáváme jen lehce plusová čísla.
Petr Dufek
finanční analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV