Za celkovou inflací můžeme letos i nadále vidět především dražší cigarety a alkohol, které se společně postaraly o více než třetinu aktuální inflace, nicméně přehlédnout nelze ani silnější vliv položky doprava, představující třetí nejdůležitější součást rozpočtů domácností. Zvyšují se totiž nejenom ceny pohonných hmot, ale i automobilů, které jsou zejména v důsledku zvýšených bezpečnostních a „ekologických“ požadavků meziročně podle statistického úřadu dražší o více než 9 %.
Stále méně se na inflaci podílí bydlení, které v předchozích letech fungovalo jako významný inflační faktor. Díky zlevnění elektřiny a zemního plynu se však situace obrátila a bydlení tak může být pro část domácností dokonce levnější než loni. Přehlédnout totiž nelze ani výrazné zpomalení růstu nájmů, za kterým lze hledat zvýšenou nabídku pronájmů na trhu ovlivněnou zamrznutím krátkodobých pronájmů.
V dalších měsících se inflace od současné hodnoty zatím příliš neodchýlí. Je samozřejmě otázkou, s jakými cenami vyrukují obchody a služby po znovuotevření. U zboží bude efekt nejspíš pozitivní a snaha přilákat zákazníka spíše ceny mírně srazí, u služeb tomu může být časem přesně naopak. Zadržená poptávka bude časem nahrávat zvyšování cen v oblasti cestovního ruchu i u osobních služeb.
V každém případě inflace není a ani nebude letošním problémem české ekonomiky. Proto ani nadále nepředpokládáme, že ČNB bude pospíchat se zvyšováním sazeb a spíše vyčká na konec pandemie a jasné známky oživení ekonomiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV