Názorným příkladem může být rozhodnutí ministra, aby Generální inspekce bezpečnostních sborů prověřila odměny, které policejní prezident rozdal svým podřízeným. Podle Kubiceho Lessy nerespektoval limit, který stanovil. Vzhledem k tomu, že vyplacené peníze lze dohledat, nebude mít inspekce příliš složitou práci. Sám Lessy připouští, že někteří lidé dostali odměny převyšující limit o pár desítek tisíc. Jeho slova vyznívají paradoxně v konfrontaci s tím, že praxi vysokých odměn sám veřejně kritizoval a hlavně s nastavenou maximální částkou souhlasil. Petr Lessy tím nabídl poměrně lacinou záminku pro další kritiku na svoji adresu.
Navíc nemusí zůstat pouze u ní. Pokud by tímto chováním spáchal trestný čin, musel by post policejního prezidenta opustit. V případě příliš vysokých odměn by však mohlo jít maximálně o nějaký kárný postih. Ten Lessymu hrozí i kvůli výrokům na adresu vedení zlínské policie. Týkaly se vyšetřování členů tzv. Toflova gangu. Konkrétně jeho příslušníka, který byl kdysi členem policejní inspekce a měl jít na ruku náměstkovi zlínské policejní správy. Pokud by v obou případech bylo shledáno, že se Lessy dopustil přestupku, mohl by následovat trest. Mohl by přijít o odměny, o část platu, nebo by mu mohla být udělena důtka. Pokud by se kázeňské prohřešky opakovaly, mohl by Lessy přijít o hodnost, což by znamenalo, že by nesplňoval předpoklady pro výkon funkce policejního prezidenta. Ten je sice prakticky neodvolatelný, ale určitým způsobem může být o tuto funkci připraven. Zdánlivě banální spor o příliš štědré odměny tak může v těchto souvislostech nabrat na významu.
Ostatně ministr vnitra Jan Kubice už na začátku prosince loňského roku vyzval Petra Lessyho k rezignaci. Odůvodnil to rozdílnými názory na reformu policie a špatnou vzájemnou komunikací. Policejní prezident nakonec souhlasil se zrušením jednoho postu náměstka a spor se uklidnil. Nejnovější vývoj ukazuje, že pouze na chvíli. Napjaté vztahy mezi oběma muži nejsou dobrou správou pro policejní sbor. Ten potřebuje určitou stabilitu a rozkývané křeslo policejního prezidenta k ní nepřispívá. Zároveň to oslabuje Lessyho v jeho hlavním poslání. Tím by mělo být odrážení nejrůznějších politických tlaků. Pro práci policie by totiž nemělo být podstatné, kdo je momentálně včele ministerstva vnitra, ani to, zda je u moci pravicová nebo levicová vláda.
V českých podmínkách je tomu spíše naopak. Příkladem mohou být opakované spory o obsazení postu policejního prezidenta. V případě snahy o odvolání Lessyho předchůdce Oldřicha Martinů se situace vyhrotila až do podoby vládní krize, kterou musel řešit prezident republiky Václav Klaus. Výsledkem byla rezignace Martinů a následně instalování jeho nástupce Lessyho. Pod jeho vedením k zásadnímu zlepšení fungování policie zatím nedošlo. Namátkou stačí zmínit nejrůznější úniky informací ze spisů, nebo vyšumění některých případů do ztracena.
Standardní by neměly být ani schůzky typu vypití sklenky limonády s politiky v restauraci, které mohou vyvolávat nejrůznější spekulace. Řeč je o náměstku policejního prezidenta Vladislavu Husákovi. Ten se potkal v Obecním domě v Praze s politiky a podnikateli, kteří mají vazby na pražskou radnici a byli různým způsobem spojováni s klientelismem a s korupcí. Pokud by v policejních řadách panovala správná atmosféra, bylo by podobné setkání naprosto nemyslitelné. V případě, že by ke zmiňované schůzce přece jenom došlo, následoval by automaticky odchod z vysoké funkce. Husák v ní zůstal, a dokonce se o něm nejnověji uvažuje jako o budoucím šéfovi severočeské policie.
Tlak Kubiceho na Lessyho tak může vycházet z jeho domněnky o tom, že policejní prezident může představovat žábu na prameni, která brání vytrysknutí proudu vyšetřování závažných případů dotýkajících se nejvyšších pater tuzemské politiky. Ostatně takovýto dojem by mohla vyvolat Kubiceho odpověď na jednu z otázek v rozhovoru pro týdeník Respekt. Cituji: „Nerozumím, proč se tu například deset let vyšetřuje Mostecká uhelná a k ničemu to nevede, zatímco ve stejné kauze sděluje švýcarské státní zastupitelství obvinění konkrétním osobám.“ Konec citátu ministra vnitra Jana Kubiceho a možná začátek konce Petra Lessyho na postu policejního prezidenta.
Publikováno se svolením vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz