Petr Honzejk: Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit levnou demokracii

29.11.2014 12:40 | Zprávy

Hysterie kolem poslaneckých platů se dá pochopit srdcem nikoli rozumem. Zda porostou o procento, tři a půl nebo čtrnáct procent je z hlediska veřejných výdajů úplně jedno. I kdyby vzrostly na dvojnásobek, ministr financí by si toho ani nevšiml. A navíc by to společnosti objektivně prospělo.

Petr Honzejk: Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit levnou demokracii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Asi všichni souhlasíme s tím, že manažer pracuje lépe, když je dobře zaplacen mateřskou firmou. Má vyšší motivaci, je loajálnější, nepokukuje tolik po přivýdělku jinde. Firmě to prospívá, analýza nákladů a výnosů dopadá jednoznačně. Přesně z těchto důvodů by měli být lépe placeni poslanci. Jsou vlastně manažery demokracie, a čím méně jsou nuceni pokukovat po přivýdělku mimo ni, tím se demokracii daří lépe.

Slovo „nuceni“ používám zcela záměrně, protože mnoho poslanců jde za současných podmínek po zvolení s platem dolů, a to hodně. Propad si pak logicky kompenzují. Nemám teď na mysli nejrůznější malé domů, ale normální práci. Stačí se podívat na majetková přiznání členů sněmovny, kolik z nich si drží lékařské či advokátní praxe a jiné v uvozovkách vedlejšáky.

Osobně bych byl radši, kdyby se mohli při zachování životního standardu stoprocentně soustředit na práci, na kterou si je ve volbách najímáme – na tvorbu zákonů, kontrolu vládní moci a tak dále.

A k oněm malým domů: Korupci nikdy zcela nezabráníme, vždy budou existovat lidé, kteří se dají koupit. Speciálně v politice bude pokušení vždy značné, ale pokud by poslanci měli srovnatelné příjmy s těmi, se kterými přicházejí do styku, čímž nemám na mysli top byznysmeny, ale obyčejné lobbisty, bylo by riziko, že podlehnou menší. I tady analýza nákladů a výnosů mluví ve prospěch vyšších poslaneckých platů.

Proč tedy taková hysterie, proč máme stále pocit, že na zvyšování poslaneckých platů je něco až nemravného? Možná je to tím, že nám chybí vyšší autorita a tak ji kolektivní podvědomí usilovně hledá všude možně, i v politice. Chceme, aby poslanci byli lepší než celek společnosti, aby nám své schopnosti a erudici odevzdávali jaksi charitativně, aby jim mandát byl posláním, pokud možno zcela odpojeným od ekonomické motivace.

Jenže v politice žádná vyšší autorita nesídlí. Pokud má politika nějaký metafyzický smysl, pak jen ten, že je jakýmsi vyjádřením naší vůle projevené ve volbách, a to jak programově, tak zvolenými osobami. V politice se setkáváme jenom sami se sebou. Je obtížné to přijmout a tak, nenacházejíce kýženou autoritu, trestáme politiky, kteří v našich očích selhávají. Trestáme je výsměchem, nedůvěrou, opovržením. Odpor ke zvyšování poslaneckých platů je součástí onoho trestu.

Z výšky zpět na zem. Poslanci nejsou autoritou, vyšší mocí, delegáty našeho svědomí. Jsou to zaměstnanci demokratického provozu. Pokud chceme kvalitní provoz, musíme ho zaplatit. 

V obchodě platí, že „nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci“. Analogicky: Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit levnou demokracii.

Navíc, jak bylo řečeno v úvodu: Zase tak drahé, že by si toho kdokoli z nás všiml na daních, by zvýšení platů poslanců nebylo. Jde vlastně jen o jedno: Oprostit se od emocí a nenechat závist, aby pracovala proti našim vlastním zájmům.  

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

15:16 Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

O úpadku západní civilizace snad dnes nikdo nepochybuje a nemusím jej dokazovat. Soustřeďme se na př…