Richard Seemann: Švýcarská prezidentka chce být první mezi rovnými

20.01.2015 7:33 | Zprávy

První dnem ledna se ujala nejvyšší funkce helvetského spříseženectví spolková radní Simonetta Sommarugová, která převzala prezidentské žezlo z rukou Didiera Burkhaltera.

Richard Seemann: Švýcarská prezidentka chce být první mezi rovnými
Foto: Bundeskanzlei, Swiss Federal Chancellery
Popisek: Nová švýcarská prezidentka Simonetta Sommarugová

Svým spoluobčanům se představila originálním způsobem, když po vystoupení z bernské autobusové linky číslo 10 přednesla své novoroční poselství na zeleninovém trhu před budovou spolkové rady.

Původně 54letá pianistka a pedagožka, která v současnosti ke své vrcholové funkci má na starosti spříseženecký departement spravedlnosti a policie, na živém pozadí trhu demonstrovala švýcarský model přímé demokracie.

Označila jej za „fantastický systém“, který však potřebuje i parlament, který musí spolupracovat a hledat kompromis. Ten podle jejího názoru je znamením síly, a nikoliv slabosti.

Přesvědčená sociální demokratka, která je též ve své funkci odpovědna za azyl a migraci, vyzdvihla, že i jako spolková prezidentka bude hájit humanitní tradice Švýcarska. To musí být i nadále otevřené lidem, kteří potřebují naší pomoc a podporu, zdůrazňuje Sommarugová.

Tento postoj následně potvrdila i svým přístupem k pařížským událostem. Jako první zahraniční státník byla přivítána po příjezdu do Paříže v Elysejském paláci francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a s ním v prvé řadě se účastnila pochodu milionů za svobodu slova, proti terorismu.

Nyní stojí před velkou výzvou, když obdržela petici strany Zelených a řady humanitárních organizací, které požadují přijetí 100.000 syrských uprchlíků.

Od vypuknutí občanské války v Sýrii přijalo 8milionové Švýcarsko na 9000 uprchlíků a vydalo téměř 5000 víz, aby jejich příbuzní mohli vstoupit do země.

Nyní departement podléhající pravomoci Sommarugové bude přezkoumávat ve spolupráci s jednotlivými kantony varianty, jak v koordinaci s dalšími evropskými státy řešit tuto složitou situaci. Odhodlání své země zdůraznila i minulý týden při novoročním přijetí diplomatického sboru.

V nastávajícím ročním funkčním prezidentském období se uskuteční ve Švýcarsku volby do poslanecké a stavovské komory parlamentu.

Sommarugová je přesvědčena, že spolkové radě se pod jejím vedením podaří připravit reformu energetické a starobní strategie.

Rovněž tak ve finanční oblasti, kdy již v jejím prvním měsíci ve funkci byl uvolněn frank, který nebývalým způsobem posílil, a otřásl tak světovým devizovým trhem.

Simmoneta Sommarugová přislíbila, že učiní vše, aby spolková rada odvedla dobrou práci a strany sdružené ve švýcarské konkordanci spolupracovaly.

Odmítá přitom jakékoliv privilegia a bude primus inter pares – první mezi rovnými. Proto bude, jak prohlásila, nadále jezdit do práce veřejnou autobusovou linkou. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Uděláte tentokrát něco nebo budete zase jen přihlížet?

Máte vysvětlení, proč opět před vánoci roste cena másla? Nepřipomíná vám to scénář z loňského roku, kdy taky před vánoci rostly ceny másla, cukru, vajec? Je to podle vás v pořádku a odůvodněné? Kdo za navýšením stojí a nemyslíte, že byste s tím konečně něco měli dělat? Netvrdím, že máte nabourávat s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Timur Barotov: Trumpova červená vlna, co to znamená pro trhy?

15:49 Timur Barotov: Trumpova červená vlna, co to znamená pro trhy?

„Americký lid vyjádřil silnou touhu po změně a obdaroval Trumpa silný mandátem, který tak bude mít d…