Přínosy v zařazení kvalifikací projektového řízení do Národního standardu kvalifikací vidí SPŘ zejména ve zvýšení transparentnosti profesí souvisejících s řízením projektů a zviditelnění kvalitních, resp. kompetentních pracovníků. Osoby odpovědné za nábor či nominaci pracovníků do projektů se budou moci opřít o nezávislé posouzení kvalifikace těchto pracovníků a snížit tak riziko neúspěchu svých projektů. Zvýší se i kvalita projektů, které jsou v režimu zákona o veřejných zakázkách č. 137/2006 Sb., pokud budou vedeny ověřeným pracovníkem. „Hlavní pozitivum tkví v postupném zvyšování úspěšnosti projektů a posilování projektové kultury v ČR,“ vysvětluje Ing. Michael Motal, prezident SPŘ.
Národní standard kvalifikací je registr celostátně uznávaných kvalifikací a profesí v ČR, který vznikl na základě zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Standard určuje a ověřuje odbornou způsobilost, kompetence, znalosti a dovednosti pro výkon registrovaných profesí. Tyto požadavky určují nejvýznamnější odborníci dané profese a hodnotí je autorizovaná osoba splňující jasné a konkrétní požadavky ze zákona.
Návrh SPŘ na zařazení kvalifikací do NSK zahrnuje nejen definici kompetencí pro profese v projektovém řízení a způsobu jejich ověření, ale také ustanovení Autorizované osoby, která je ze zákona pověřena příslušné kvalifikace ověřovat. SPŘ, jakožto zastřešující profesní organizace pracovníků v projektovém řízení, je připravena nést tuto zodpovědnou úlohu. „Hodnotit kvalifikace nemůže kdokoli, ale pouze osoba, která je odborníkem v projektovém řízení a má s hodnocením pracovníků v projektovém řízení dostatek zkušeností. Zaručí se tak přínosy pro stát, manažery, firmy i projekty,“ dále dodává Ing. Michael Motal.
Zápis kvalifikací projektového řízení do NSK bude významným krokem ke zvýšení kvality a efektivity realizace projektů v ČR. Kvalifikovaný projektový manažer zná nástroje a techniky pro předvídání rizik během projektu a dokáže se jim vyhnout nebo se na ně včas připravit. Chceme-li řídit projekt úspěšně, je žádoucí využívat kvalifikované pracovníky a vytvořit jim v organizaci, která projekt řeší, vhodné prostředí.
V případě projektů financovaných z dotací Evropské unie (EU) bude velmi přínosné odpovídající vyškolení a ověření kvalifikace posuzovatelů projektů v rámci jednotlivých operačních programů dle zmíněného Národního standardu kvalifikací. Posuzovatelé tak získají potřebnou kvalifikaci pro hodnocení kvality předkládaných návrhů na projekty po formální i věcné stránce. „Bylo by rozumné, kdyby v novém programovém období (2014–2020) platilo pro projekty financované z dotací EU závazné pravidlo, že je musí řídit osoba s ověřenou kvalifikací. Ať už ověřenou právě podle Národního standardu kvalifikací, nebo podle mezinárodních standardů IPMA či PMI. Dotace by se pak čerpaly efektivněji, nedocházelo by k vracení peněz kvůli špatnému řízení, nevznikaly by kauzy spojené s vyplácením dotací apod.,“ uvádí Ing. Michael Motal.
Nezbytnost kvalifikovaných osob pro úspěšnost projektů potvrzuje z vlastní zkušenosti také ředitelka odboru fondu EU Magistrátu hl. m. Prahy a současně ředitelka řídícího orgánu Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost Ing. Patricie Tiso Ferulíková, která se setkává s problematikou projektového řízení dnes a denně. „Sama jsem získala certifikát projektového manažera stupně D dle standardu IMPA, a to právě prostřednictvím SPŘ. Můj tým administrující projekty financované ze strukturálních fondů má již několik certifikovaných projektových manažerů. Za sebe mohu říci, že zařazení profesí z oblasti projektového řízení do NSK bude přínosné pro všechny subjekty participující na implementaci projektů financovaných z prostředků EU.“
Pro samotné pracovníky z oblasti projektového řízení představuje národní či mezinárodní ověření kvalifikace nezávislé potvrzení jejich odbornosti v projektovém řízení, vyšší úspěšnost na trhu práce a – jak dokládají statistiky – obvykle také nezanedbatelně vyšší výdělek.
Společnost pro projektové řízení vnímá zavedení kvalifikací projektového řízení do Národního standardu kvalifikací jako zásadní krok v rozvoji projektové kultury v ČR. Cestou k úspěchu je kvalifikovaný a kompetentní lidský kapitál.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PR článek