Štěpán Křeček: Na trzích vítězí chamtivost, investoři ignorují rizika

25.11.2019 12:21 | Zprávy

„Peníze, které centrální banky pumpují do ekonomiky, končí z velké části na akciových trzích. Z tohoto důvodu mnohé akciové indexy překonávají svá historická maxima, i když ziskovost firem mírně klesá a světová ekonomika roste nejpomalejším tempem od globální finanční krize,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Na trzích vítězí chamtivost, investoři ignorují rizika
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Zatímco před rokem se výnosy na desetiletých amerických státních dluhopisech pohybovaly na úrovni 3,25 procenta, v současné době jsou na úrovni 1,75 procenta. Na trzích v rámci celého světa se více než pětina všech dluhopisů obchoduje se zápornými výnosy. Hodnota záporných dluhopisů převyšuje sumu 12,46 bilionu dolarů.

Nízké výnosy na dluhopisech jsou do značné míry ovlivněny politikou centrálních bank. Ve Spojených státech centrální banka (Fed) snižuje úrokové sazby. Evropská centrální banka začala odkupovat státní dluhopisy, aby do ekonomiky napumpovala nové peníze. Podobně se chová i centrální banka v Japonsku. Klíčové instituce tím vlastně vzkazují lidem, že se nevyplatí držet peníze.

Investoři, kteří si chtějí uchovat svou obvyklou míru výnosů, musí sestavovat svá portfolia rizikovějším způsobem. Do portfolií se jim nehodí dluhopisy se zápornými výnosy či bankovní vklady, kde inkasují negativní úroky. Naopak si můžeme všimnout, že dividendové výnosy akcií jsou vyšší než výnosy na dluhopisech. Na trzích tak sledujeme narůstající zájem o akcie.

Akciové indexy překonávají svá mnohaletá maxima a ve Spojených státech jsou dokonce na historických maximech. Děje se tak v situaci, kdy ziskovost firem mírně klesá a v mnoha světových ekonomikách si můžeme všimnout zpomalování hospodářského růstu. Občas sice slyšíme, že ekonomiku podpoří obchodní dohoda Spojených států a Číny, nicméně zatím se stále jedná a konkrétní výsledky spíše chybí.

Růst akcií je hnán chamtivostí investorů, kteří přehlížejí četná rizika. Jednoduše chtějí být přítomni na rostoucích trzích a vydělat na tom. Bude proto zajímavé sledovat, jak dlouho potrvá, než se chamtivost promění ve strach ze ztráty a trhy přejdou do korekce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

14:08 Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

Pondělní Seznam Zprávy přinesly další z řady článků týkajících se osoby a osudu doc. Miroslava Ševčí…