Vladimír Dlouhý: Ministryně Maláčová se kvůli volbám nezdráhá vyvolávat třídní boj, ba ani xenofobii

06.09.2021 19:26 | Komentář

Dnešní mediální vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové odsuzující zaměstnávání cizinců ze třetích zemí v České republice je dalším důkazem, že se během předvolebního boje nedokáže vyhnout demagogii a vyvolávání třídního boje.

Vladimír Dlouhý: Ministryně Maláčová se kvůli volbám nezdráhá vyvolávat třídní boj, ba ani xenofobii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Dlouhý

Její vyjádření ve smyslu, že v tuzemských firmách funguje novodobé otroctví, je nejen nepravdivé, ale zejména neskutečně neuctivé směrem k podnikatelům této země.

To, že byznysová sféra zpravidla negeneruje voliče ČSSD, neopravňuje k útokům, kterých se paní Maláčová dopouští. Tím spíše, že jsou to právě firmy, které platí její protipodnikatelské nápady.

Jak je možné, že paní ministryně hovoří o špatných pracovních podmínkách, když sama prosadila údajně spravedlivý povinný 1,2násobek zaručené mzdy právě pro zaměstnance ze zahraničí, čímž docílila, že za stejnou práci čeští pracovníci dostávají méně peněz než ti zahraniční. Podobně nekoncepční je i její stálý tlak na zvyšování minimální mzdy, který nemá žádnou logiku a dramaticky předbíhá růst produktivity práce. Stejně tak jsme svědky toho, jak platy ve veřejném sektoru rostou rychleji než mzdy v tom soukromém, opět bez ohledu na efektivitu. Volby se prostě rychle blíží a je zjevně třeba nahodile tahat z rukávu trumfy, které v očích paní ministryně nenechají ČSSD před branami sněmovny.

Nepamatuji si, že by ČSSD za svoji dlouhou existenci někdy sklouzla ke xenofobním útokům a vyvolávání animozity vůči cizincům. Veřejnosti chce paní Maláčová vnutit mylný dojem, že kdekoliv se objeví zahraniční pracovníci, vznikají problémy a roste kriminalita. To samozřejmě není pravda a ministryně si podobná vyjádření nesmí dovolit. Tím spíše, že jsou to právě cizinci, kteří umožňují udržet v chodu služby i některé obory, kde Češi už pracovat dlouhodobě nechtějí, a není to z důvodu neadekvátního finančního ohodnocení (prodavači, dělníci, průmysl, logistika apod.). Na rozdíl od paní ministryně si podnikatelé, ale i zákazníci jejich přínos uvědomují. A jejich zapojení do české ekonomiky oceňují, mimo jiné ze svých platů přispívají na české důchody i zdravotní péči.

Zkuste, prosím, paní ministryně, na chvíli opustit český dvoreček a podívat se, jak fungují sociálně demokratické strany na západ od našich hranic. I přes často opačné názory jsou partnery pro dialog s byznysem – jaký propastný rozdíl od současné situace u nás. Konstruktivní debata v posledních letech ze strany MPSV naprosto vymizela. Dokud totiž budou podnikatelé tímto resortem označováni za otrokáře, není běžná komunikace zřejmě možná.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

13:57 Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

Dostupnost bydlení byla dalším tématem myšlenkové smrště Národní ekonomické rady vlády.