Komora od počátku koronavirové krize upozorňuje, že je stěžejní firmám co nejjednodušším způsobem zajistit likviditu, která se jim vlivem vládních preventivních opatření proti šíření covidu-19 výrazně ztenčila. Komora zároveň stát vyzývá, aby čerpání garancí z COVID III bylo pro firmy co nejsnažší a administrativně nenáročné.
Zejména pro malé a střední podniky představuje COVID III jednu z hlavních možností, jak zabezpečit své fungování a investice do rozvoje po odeznění pandemie koronaviru. „Na podobě COVID III jsme se podíleli se členy NERVu i zapojenými komerčními bankami, aby program byl co nejefektivnější. V současné situaci je nutné pomoci malým a střední podnikům, které by se jinak mohly dostat mimo toleranční pásmo komerčních bank při hodnocení jejich bonity, a hrozí, že by bez státních záruk na úvěry nedosáhly,“ říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Stát podle Komory musí zároveň s podnikateli efektivně komunikovat a stanovit jasné podmínky a metodiku poskytování garancí od ČMZRB a stejně tak zajistit otevřenou komunikaci s komerčními bankami, jejichž role bude při čerpání COVID III stěžejní. „COVID III je zároveň prvním vládním programem, který do ekonomiky umožní reálně napumpovat potřebné stamiliardy korun, které dosud při záchraně podnikatelů stát víceméně jen deklaroval,“ upozorňuje Dlouhý.
Pro COVID III vláda stanovila garance ve výši 150 mld. Kč s tím, že ČMZRB bude moci ručit za úvěry v objemu až 500 mld. Kč. Podporu by mělo podle ministerstva průmyslu a obchodu získat až 150 tis. podnikatelů. Živnostníci a podniky do 250 zaměstnanců budou mít nárok na záruku až 90 %, firmy s více pracovníky, maximálně ale 500, pak získají záruku do 80 %. Maximální výše jednoho úvěru bude 50 mil. Kč.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV