Pražský vrchní soud sice vynesl pravomocný osvobozující rozsudek již v prosinci 2016, nejvyšší státní zástupce ale s rozsudkem nesouhlasil a v únoru 2017 podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten jeho dovolání loni v říjnu vyhověl a nařídil odvolacímu senátu, aby se případem znovu zabýval.
Proti pravomocnému osvobozujícímu rozsudku ze dne 16. 3. 2018 je sice možné znovu podat dovolání, v tomto případu by ale pravděpodobně znamenalo jen další prohloubení nedůvěry lidí v právní stát a justici.
Nezbývá než počkat, zda někdo této možnosti využije.
Mnohem zajímavější by mohlo být zamyslet se nad prohlášením Juraje Thomy z ledna 2016 po vynesení rozsudku, kterým jej českobudějovický krajský soud poslal na 5 let do vězení a nařídil mu náhradu škody ve výši 12,5 milionu korun. „Poněkolikáté za posledních pět let, kdy se celý tento případ vleče, odmítám obvinění a ve smyslu obžaloby se cítím zcela nevinen. Finálním produktem tohoto v uvozovkách projektu má být má úplná společenská, politická, ale i existenční likvidace,“ prohlásil tehdy Thoma.
V souvislosti s tímto Thomovým prohlášením se nabízí zásadní otázka.
Lze si u nás opravdu objednat trestní stíhání, jak před časem prohlásil předseda vlády i prezident republiky?
V duelu Seznamu dne 1. 2. 2018 bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková prohlásila, že „ …v rámci organizovaného zločinu samozřejmě lze objednat v každé zemi na světě včetně těch evropských, které patří do Evropské, unie trestní stíhání …“
To podle advokáta Tomáše Sokola jsou výroky předsedy vlády a prezidenta republiky, že je u nás možné objednat si trestí stíhání, na hranici šíření poplašné zprávy. Ale lze prý si teoreticky představit exces policisty nebo exces státního zástupce, který vyústí v takzvané objednané trestní stíhání.
Co lze z těchto závažných prohlášení nejvyšších ústavních činitelů a renomovaných právníků dovodit?
Asi není možné objednat si trestní stíhání jako housku na krámě.
Ale za určitých okolností zřejmě lze trestní stíhání minimálně vyvolat.
Zda to je i případ bývalého primátora Thomy se asi veřejnost nedoví.
Ale to, kdo nechal instalovat do kanceláře tehdejšího primátora odposlouchávací zařízení, bychom se při troše dobré vůle možná dovědět mohli.
Více informací o rozhodnutí soudu ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV