Dnes se v poslanecké Sněmovně uskutečnil seminář k návrhu zákona o lobbingu, který se konal ve spolupráci s poslankyní Parlamentu České republiky Lenkou Andrýsovou a Sociologickým ústavem Akademie věd ČR, s podporou Velvyslanectví Spojených států amerických Praha. Seminářˇ o návrhu Zákona o lobbingu navázal na neziskový projekt Expertní stoly o lobbingu, který se uskutečnil na jaře minulého roku a jehož cílem bylo vytvořit konkrétní doporučení pro přípravu Zákona o lobbingu. Nyní je návrh zákona připraven v několika variantách a je v připomínkovém řízení Vlády ČR. Semináře se dále zúčastnili Milan Kryštov Čech (Vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí), Radomír Špok (Institut pro Evropskou politiku EUROPEUM), Thomas Susman (American Bar Association), Martin Hoferek (Asociace Public Affairs Agentur České republiky), Martin Fadrný (Ekologický právní servis) a další.
„Lobbingem se zabýváme, protože cítíme, že chceme bojovat s nedůvěrou vůči tvorbě politických rozhodnutí, která s každou medializovanou kauzou výrazně narůstá. Narůstá také nedůvěra vůči politice jako takové. Lidé se pak legitimně ptají na otázky jako například kdo zákon vytvořil, kdo se na něm podílel, kdo zákon pozměnil během projednávání ve sněmovně a proč. Ptají se, s kým politici návrh projednávají, ptají se, jestli politici nejsou upláceni za určité názory, které prosazují do paragrafů nových zákonů, a na základě čeho si politici utváří názor. Ptají se, kdo je to Roman Janoušek, nebo Marek Dalík. Požadavek na regulaci lobbingu je i ve strategii konkurenceschopnosti ČR, či v doporučeních Rady Evropy“, řekla na úvod poslankyně Lenka Andrýsová. Zákon o lobbingu v sobě obsahuje řadu prostředků, díky kterým se lobbing zredukuje a zprůhlední. Jedním z nich je tzv. legislativní stopa neboli uveřejňování jmen osob, které se na tvorbě zákona podíleli. V praxi by toto znamenalo, že důvodová zpráva k danému zákonu by obsahovala jména a příjmení osob a obchodní firmu nebo název a právní formu právnických osob, u nichž je osoba zaměstnána, jejichž je společníkem nebo v jejichž orgánech působí. Dalším bodem je registr lobbistů. Poslankyně Lenka Andrýsová by do zákona ještě doplnila otevření knih návštěv v poslanecké sněmovně, senátu, ministerstvech a úřadu vlády.
Všichni panelisté, uvedeni v úvodu, se shodli na tom, že v případě regulace lobbingu je důležitá především transparentnost, ale také i vymezení pojmu lobbing a lobbista.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: LIDEM