Na demonstraci vystoupili kupříkladu bývalý ministr životního prostředí a místopředseda vlády Martin Bursík, zemský předseda německých zelených Dieter Janeček a Udo Benker-Wienands z organizace na ochranu přírody Bund Naturschutz. Demonstraci pořádali němečtí zelení, spoluorganizátorem byla německá sociální demokracie či krajská karlovarská organizace české Strany zelených.
Janeček hovořil o aktuální politické situaci a Benker-Wienands o těžbě uranu a jejích následcích. Bursík mluvil o korupci v ČEZu a jeho neschopnosti postavit další Temelín. „Riziko jaderné havárie nerespektuje hranice států. Navíc žijeme ve sjednocené Evropě, kde se hranice států smazávají. Přijel jsem na protiatomovou demonstraci do Bavorska proto, abych formuloval jinou perspektivu české energetiky, než nerealistickou koncepci, kterou předkládá vláda ČR,“ uvedl pro RegionOnline.cz Bursík.
ČEZ má vážný problém, říká Bursík
ČEZ má podle něj vážný problém, zisky klesají, je vyšetřován Evropskou komisí za zneužití dominantního postavení na trhu, bývalý generální ředitel Martin Roman je vyšetřován speciálním kriminalistickým týmem pro podezření z konfliktu zájmů a zneužití informací. „ČEZ má rozinvestováno za více než 250 miliard korun v Česku, Turecku, Maďarku, Slovensku, Rumunsku, Polsku a Německu. K tomu by mělo přibýt dalších 200 miliard na druhý a třetí blok Temelína do roku 2025,“ řekl Bursík.
To je podle jeho slov absolutně nerealistické. „ČEZ není finančně připraven na Temelín. Proč ale potom vláda tolik na Temelín tlačí? Není to náhodou tak, že někdo hodně stojí o uskutečnění tendru na Temelín před volbami, protože to vidí jako příležitost nelegálního financování volební kampaně?“ dodal Bursík.
Demonstrace se zúčastnila i bývalá poslankyně Kateřina Jacques (SZ) nebo předseda SZ v Karlovarském kraji Petr Němec. „Průvod, který se krátce po čtrnácté hodině vydal ulicemi na náměstí, čítal na 500 lidí, v čele jel dokonce alegorický vůz, jaký řada z nás pamatuje z dob před sametovou revolucí,“ uvedl Němec pro RegionOnline.cz. Atmosféra byla podle něj výborná.
Účastníci demonstrace: Bavorsko je ohroženo Temelínem
Podle účastníků demonstrace je Bavorsko přímo ohroženo Jadernou elektrárnou Temelín a jejím plánovaným rozšiřováním. „Ukazujeme svůj odpor a podporujeme odpůrce jádra v Čechách. Kancléřka Merkelová a český premiér Nečas chtějí prezentačními termíny v Německu agitovat a ukázat nám, jak skvělé budou reaktory třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Proto požadujeme v souladu s evropským právem řádný, právně závazný termín veřejného slyšení v Německu,“ uvedli organizátoři demonstrace na letáku.
Podle nich existuje snaha takovému veřejnému slyšení se vyhnout. „Po prozkoumání přednesených protiargumentů by se další bloky v Temelíně nemohly nikdy postavit,“ dodali organizátoři. Česká republika má podle nich povinné ručení u jaderných elektráren ve výši 300 miliónů euro. „Fukušima způsobila škody za 200 miliard euro. Jaderná elektrárna Temelín se nachází pouze 50 km východně od hranic v blízkosti města České Budějovice. Přímá vzdálenost z Temelína do Mitterbachu je asi 160 kilometrů. První a druhý blok jaderné elektrárny Temelín jsou velmi poruchové, nebezpečné reaktory,“ dodali organizátoři.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Bursík