Když se v létě loňského roku objevil záměr skladovat vytěžené ostravské kaly na skládce CELIO, rada kraje okamžitě přijala odmítavé usnesení č. 30/82R/2011: Rada Ústeckého kraje nesouhlasí a striktně odmítá záměr přepravit upravené kaly z lagun Ostramo na území Ústeckého kraje za účelem jejich skladování v zařízení CELIO a.s a následného spálení společností Lafarge Cement a.s. v Čížkovicích. Tolik kompetence krajské samosprávy, tedy vedení Ústeckého kraje. To se může k podobným záměrům vyjadřovat, dávat stanoviska do probíhajících řízení, nemůže o nich ale rozhodnout. Rozhodování je ze zákona svěřeno výkonu státní správy, tedy krajskému úřadu, který musí rozhodovat vždy v souladu s právními normami a nezávisle.
Proto Odbor životního prostředí v rámci správního řízení o změně integrovaného povolení společnosti CELIO a.s využil všech zákonných možností a následně povolil změnu s tím, že stanovil velmi přísné podmínky pro skladování, jakost i klasifikaci přepravovaného odpadu. Při vydání souhlasu se změnou integrovaného povolení úřad respektoval podmínky dané zákonem. Je třeba jasně říci, že pokud by v takovém případě úřad změnu nevydal, postupoval by nezákonně.
„Jako politik nemohu zasahovat do výkonu státní správy, kterou vykonává krajský úřad. Pokud pan Paroubek toto pravidlo nezná, nebo v horším případě se jím ve svých funkcích neřídil, neměl by asi dělat politiku. Možná se domnívá, že stokrát opakovaná lež se stane pravdou. Já si to ale nemyslím a znovu říkám, že vedení Ústeckého kraje ve své kompetenci nemohlo zabránit skladování kalů v regionu. Za státní zakázku odpovídá vláda, jako premiér ji podepsal Jiří Paroubek a jako poslanec za Ústecký kraj v této věci neudělal vůbec nic kromě svalování viny na ostatní,“ říká Arno Fišera, náměstek hejtmanky Ústeckého kraje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD