Kasal (NS-LEV21): Rozpočet Ústeckého kraje vykazuje znaky rozpočtu Řecka

27.03.2012 8:18 | Zprávy

Rozpočet Ústeckého kraje pro letošní rok skýtá podle našeho názoru celou řadu neznámých a především pak celou řadu ekonomických rizik.

Kasal (NS-LEV21): Rozpočet Ústeckého kraje vykazuje znaky rozpočtu Řecka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek na ustavujícím kongresu NS-LEV 21

Českou republiku stále ohrožuje všeobecná ekonomická recese. Jestliže jsou někde problémy, tak v Ústeckém kraji se dopady této krize projevují jako pod zvětšovacím sklem. Vysoká nezaměstnanost, problematika sociálně vyloučených oblastí, neobsazené průmyslové zóny, problematické čerpání peněz z evropských fondů. To všechno jsou velice významné dopady ekonomické krize, které charakterizují právě Ústecký kraj.

Vedení kraje v čele s hejtmankou Vaňhovou (ČSSD) počítá s tím, že zadlužení kraje příští rok přesáhne jednu miliardu korun a navíc se nahromadí splatnost řady úvěrů. Schodek rozpočtu bude pravděpodobně minimálně ve výši 373 milionů korun. To lze označit doslova za schodek řeckého typu. Provozní výdaje kraje přitom rostou o 3 % ročně, což představuje částku cca 300 milionů korun. 

Tím však špatné zprávy nekončí. Lze předpokládat, že vedení Ústeckého kraje se bude v letošním roce potýkat se zamítnutím proplacení některých prostředků z Evropské unie. Podle našich informací například již nyní existuje dopis, na jehož základě nebudou proplaceny desítky milionů korun na nákup zdravotní techniky pro Krajskou zdravotní a.s. To může být problém zejména proto, že společnost Krajská zdravotní se pravděpodobně dostane do provozní ztráty, což může mít jen jeden důsledek. Vrabci si totiž již nějakou dobu štěbetají, že vedení kraje pomalu ale jistě směřuje k privatizaci některých krajských nemocnic po vzoru hejtmana Palase v Moravskoslezském kraji. To by však bylo flagrantní porušení programu, za který byli zástupci vedení kraje zvoleni.

Dalším rizikem pak je, že v oblasti sociálních služeb nebude kraj schopen utlumit výdaje v této oblasti. To by znamenalo, že bude muset hledat jiné prostředky (například právě z privatizačních výnosů), aby tyto náklady byl schopen zaplatit.

Za zmínku jistě stojí, že tzv. fond hejtmanky Ústeckého kraje, jehož rozdělování peněz provází celá řada otazníků a podezření z tunelování, je čerpán ze 100 %.

Michal Kasal, předseda Ústřední revizní komise NS-LEV 21 a ekonomický expert strany

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Láska: Vy, zákonodárci, nevěříte svému státu? Nevěříte své justici?

20:06 Senátor Láska: Vy, zákonodárci, nevěříte svému státu? Nevěříte své justici?

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…