Jedná se o zásadní posun k participativní demokracii a posílení veřejnosti při rozhodování o zásadních věcech i v případě, kdy vyhlášení referenda blokuje samo místní zastupitelstvo. Tak tomu bylo i v Praze 7, kdy hlasy ODS, ČSSD a KSČM nebyl 23. 4. 2012 návrh na vyhlášení referenda zastupitelstvem schválen.
„Je to skvělá zpráva pro demokracii v naší zemi, neboť se konečně ukázalo, že referendum je oprávněným prostředkem, jak se občané mohou podílet na rozhodování i přesto, že se to nelíbí většině zvolených zastupitelů," říká předseda Strany zelených Ondřej Liška.
„Pro naši práci v zastupitelstvu Prahy 7 je tento verdikt potvrzením smysluplnosti našeho úsilí zapojit do výběru kritérií pro novou radnici občany a také zastropovat cenu pro novou budovu na částku 500 mil kč. včetně DPH tak, abychom nákupem nové budovy neohrozili budoucí rozpočty Prahy 7. Referendum o radnici bude také do určité míry referendem o současném starostovi Prahy 7 Marku Ječmékovi, který ve spojení s ČSSD vytrvale bojuje proti zapojování občanů do rozhodování," doplňuje Ondřej Mirovský, zastupitel MČ Prahy 7 za Stranu zelených a člen přípravného výboru referenda.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zeleni.cz