Jedná se o zásadní posun k participativní demokracii a posílení veřejnosti při rozhodování o zásadních věcech i v případě, kdy vyhlášení referenda blokuje samo místní zastupitelstvo. Tak tomu bylo i v Praze 7, kdy hlasy ODS, ČSSD a KSČM nebyl 23. 4. 2012 návrh na vyhlášení referenda zastupitelstvem schválen.
„Je to skvělá zpráva pro demokracii v naší zemi, neboť se konečně ukázalo, že referendum je oprávněným prostředkem, jak se občané mohou podílet na rozhodování i přesto, že se to nelíbí většině zvolených zastupitelů," říká předseda Strany zelených Ondřej Liška.
„Pro naši práci v zastupitelstvu Prahy 7 je tento verdikt potvrzením smysluplnosti našeho úsilí zapojit do výběru kritérií pro novou radnici občany a také zastropovat cenu pro novou budovu na částku 500 mil kč. včetně DPH tak, abychom nákupem nové budovy neohrozili budoucí rozpočty Prahy 7. Referendum o radnici bude také do určité míry referendem o současném starostovi Prahy 7 Marku Ječmékovi, který ve spojení s ČSSD vytrvale bojuje proti zapojování občanů do rozhodování," doplňuje Ondřej Mirovský, zastupitel MČ Prahy 7 za Stranu zelených a člen přípravného výboru referenda.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zeleni.cz