Moučková (KSČM): Jesle visí ve vzduchoprázdnu

01.04.2012 8:59 | Zprávy

Jesle vynalezli komunisté. Hrůza! Tak tento rozšířený názor označila jako mýtus, který se nezakládá na pravdě, socioložka Radka Dudová na jednání kulatého stolu o budoucnosti jeslí, který nedávno proběhl ve sněmovně.

Moučková (KSČM): Jesle visí ve vzduchoprázdnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matka s novorozencem

Pozastavila se také nad šířením takzvaných informací typu, že v té době musely všechny děti být umístěny v jeslích, a tím se prý zničily celé generace. Statistická čísla ale podle ní vypovídají o něčem zcela jiném. V polovině padesátých let bylo v jeslích pět procent dětí, v sedmdesátých letech deset procent a až v osmdesátých letech se podíl dětí v jeslích blížil dvaceti procentům. A tento typ zařízení již dříve a pak souběžně se stavem v Československu běžně fungoval i v zahraničí, tedy i v tom »západním«.
 
Po roce 1989 nastal ovšem velký útok na samotnou existenci jeslí pod záminkou, že tam děti trpí. Podle Radky Dudové ovšem neexistuje žádná naše nebo zahraniční seriózní studie, že by byl nějaký rozdíl ve vývoji, včetně emocionálního, mezi dítětem vychovávaným výlučně matkou doma a dítětem v zařízení denní péče do tří let, odkud se vrací odpoledne či večer do rodiny. Opět jeden z mýtů, který se na uvedeném setkání zbortil. Stejně jako polistopadová propaganda, že matka se má vrátit zpět »do rodiny«. Ve skutečnosti současná situace, kdy máma v sídlištním bytě tráví rodičovskou dovolenou s jedním, maximálně dvěma dětmi, vůbec neodpovídá historickému stavu. Tehdy totiž kojenci a pozdější batolata vyrůstali v širším kolektivu sourozenců. Teze o škodlivosti jeslí tedy byly účelové. Nicméně se tak často opakovaly, že zanechaly stopy v postojích dnešní české populace.
 
Podle průzkumů veřejného mínění totiž osmdesát procent respondentů preferuje celodenní péči matky o malé dítě. Pobavení v sále vyvolal dovětek, že největší »odmítači« jeslí jsou v průzkumech muži.
 
Co už tak veselé není, je fakt, kvůli kterému se kulatý stůl sešel. Od prvního dubna totiž již v zákonu o zdravotních službách nejsou jesle jako zdravotnické zařízení uvedeny. Běží roční přechodné období, po němž současná zařízení ztratí registraci. Co bude dál? Zákon umožňuje tuto péči od dubna 2013 poskytovat jako vázanou živnost. Jenže většinu jeslí zřizují obce a města. Vedoucí jeslí na Praze 7 Stanislava Mokrá se několikrát ptala, jakou právní formu by měli tito zřizovatelé pro jesle zvolit. Odpovědi byly dost rozpačité. Není divu. Ministerstvo zdravotnictví se totiž jeslí jako zdravotnického zařízení (vždyť tam chodí zdravé děti!) zbavilo. Žádný jiný resort se jich ani po letech vyjednávání neujal. Od roku 2007 si četní ministři a ministerští úředníci přehazují tento horký brambor z ručky do ručky. Logicky by zřejmě měly jesle patřit pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Ale vyvine ministr Drábek nějakou iniciativu? Nebo snad budoucí ministr či ministryně školství?
 
O tom mnozí účastníci kulatého stolu pochybovali, protože na stole leží stanovisko ministerstva financí. Ujměte se jeslí, kdo chcete, ale na tuto oblast činnosti nedostanete ani korunu. Vše nasvědčuje tomu, že vláda zvolí svůj oblíbený trik a problém, do jehož řešení se jí nechce, hodí na krk obcím a městům. Pokud budou chtít tuto službu za přijatelnou cenu zachovat, musí si nějak poradit s tím, jak vůbec jesle zřizovat. Jenže jejich fungování pak může prodražit placení DPH, do jehož režimu by »spadly«. »Vy si myslíte, že peníze přehazujeme vidlemi?« zoufale podotkl jeden z představitelů pražských městských částí. Inu, vláda si to zřejmě nemyslí, ale problémy ráda přehazuje vidlemi směrem dolů.

Zájem o jesle přitom stoupá, protože z možností tří délek rodičovské dovolené si matky vybírají především tu dvouletou. Už proto, že na rozdíl od některých mužů, kteří by si to přáli, nechtějí zůstat »připoutané k plotně« a chtějí si najít své uplatnění v práci. Mimochodem slavný NERV podle údaje sděleného na jednání kulatého stolu spočítal, že stát ročně přichází o deset miliard korun zejména z daní z příjmu kvůli nedostatečné předškolní péči, protože je menší zaměstnanost kvalifikovaných žen. Ta se ovšem tím, kdyby se jesle staly jen vázanou živností pro podnikatele, a tedy se v nich platilo za umístění dítěte několikanásobně víc než v zařízeních zřizovaných obcemi a městy, nijak závratně nezvýší.

Miroslava Moučková, předsedkyně kontrolního výboru ZMČ Praha 7

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Hnutí SPD má jasný plán, jak zastavit zdražování potravin, bydlení a energií!

4:33 Rozvoral (SPD): Hnutí SPD má jasný plán, jak zastavit zdražování potravin, bydlení a energií!

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci…