Ouzký (ODS): Biopaliva - dobré úmysly dláždí cestu do pekel na 167 %

01.04.2012 9:40 | Zprávy

Neuplyne rok, aniž by se neobjevila nová mezinárodní studie upozorňující na skutečnost, že ve srovnání s klasickými fosilními palivy má použití biopaliv až o 167 % horší dopad na životní prostředí.

Ouzký (ODS): Biopaliva - dobré úmysly dláždí cestu do pekel na 167 %
Foto: Archiv
Popisek: Europoslanec za ODS Miroslav Ouzký v Evropském parlamentu

K získání plochy na pěstování sóji či řepky se totiž kácejí lesy a vysoušejí mokřady, takže v souhrnu se do ovzduší dostane víc skleníkových plynů. Na tuto negativní stránku upozorňují odborníci se stále větší intenzitou již od roku 2008, kdy se začalo s povinným přidáváním biopaliv do pohonných hmot v USA a EU. Použití biopaliv škodí nejen přírodě, ale také majitelům vozidel, odčerpává potřebné finance z veřejných peněz a způsobuje růst ceny potravin.

Neschopnost přiznat chybu

Bohužel naděje na to, že se podpora biopaliv v EU omezí a začne skutečná debata o jiných alternativách, je v nedohlednu. Biopaliva jsou dnes obrovský byznys. Je zavedena celá řada legislativních opatření, jejichž porušení by znamenalo hrozbu arbitráží. Významnějším omezením těchto paliv také efektivně brání stále mocnější biopalivová lobby olejářů a zemědělců v Americe i Evropě.

Reakce Evropské komise je přinejmenším rozpačitá: namísto přiznání chyby, některé kritické studie o negativech biopaliv utajuje a některé své návrhy (do roku 2020 10% podíl biosložky v pohonných hmotách) „vyvrací“ jako nedorozumění. Částečným řešením by mohla být například podpora takzvaných paliv druhé generace - biomasy, která mají podle vědců mnohem menší dopad na životní prostředí. Obávám se ale, že uměle rozjetý vlak biopaliv zastaví až nějaká skutečná katastrofa.

Co místo biopaliv a ropy?

Logicky se samozřejmě nabízí otázka, čím biopaliva nahradit. Prvním krokem je upuštění od jejich použití a druhým, možná vlastně souběžným krokem, je svobodná diskuse o alternativách. O jedné z nich se hovoří se stále větší intenzitou – jde o zásoby břidličného plynu. Jen v USA jsou zásoby na 800 let, a to pro případ, že by na plyn jezdily celé Spojené státy. Obrovské zásoby leží také v Polsku nebo ve Velké Británii. Kromě nahrazení fosilních paliv a biopaliv má břidličný plyn ještě jednu obrovskou přednost – zásadně by snížil naši energetickou závislost na Rusku. A i to už je pádný důvod, proč o této alternativě začít reálně uvažovat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Urbanová (STAN): Evropa může přistoupit k tvrdší hře vůči USA

7:06 Urbanová (STAN): Evropa může přistoupit k tvrdší hře vůči USA

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k očekávané celní politice Donalda Trumpa.