Paroubek (ČSSD). Nepřipustím placení u lékaře

11.03.2010 12:46 | Zprávy

Sociální demokracie je hluboce znepokojena plány české pravice ve zdravotnictví.

Paroubek (ČSSD). Nepřipustím placení u lékaře

Sociální demokracie je hluboce znepokojena plány české pravice v oblasti zdravotnictví. Program TOP 09 a chování ODS v minulých třech letech jasně ukazují, co české zdravotnictví čeká, pokud tyto strany uspějí ve volbách. Je zřejmé, že se na ministerstvo zdravotnictví vrátí Tomáš Julínek a bude pokračovat ve svých asociálních reformách, které zásadně snižují dostupnost zdravotnictví.

Pacienti by tedy museli počítat s pokračováním placení poplatků u lékaře a v lékárnách a destabilizací systému zdravotnictví prostřednictvím privatizace zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic. Občany nesmí zmást, že k těmto nepopulárním plánům se ODS před volbami hlásit nebude. Již v případě tzv. Smlouvy s občany z roku 2006 se ukázalo, že slova a činy se v případě ODS naprosto míjejí.

Dále čtěte: Poplatky u lékaře zůstanou

TOP 09: Za chřipku zaplaťte 3 500 Kč

Ještě nebezpečnější jsou návrhy pánů Schwarzenberga a Kalouska, kteří je však alespoň na rozdíl od ODS říkají zcela otevřeně. TOP 09 a chce zavést přímé placení za 160 nemocí a téměř zdvojnásobit spoluúčast českých pacientů. Ti se tak musí připravit na placení tisícových částek za běžné nemoci a navíc na ztrátu platu při neproplácení prvních tří dnů nemocenské. Kdybychom vyšli z úhrad, které dnes platí zdravotní pojišťovny lékařům, tak při ceně 1 Kč za jeden bod a při neproplacení prvních tří dnů nemocenské by například chřipka mohla pacienta stát více než 3 500 Kč, zlomenina nohy přibližně 7 400 Kč. Pro drtivou většinu českých občanů by to znamenalo zásadní snížení dostupnosti lékařské péče.

To je pro ČSSD zcela nepřípustné a považujeme to za popření celého principu veřejného zdravotnictví a ústavně zaručených práv. Pokud ČSSD dostane důvěru ve volbách, nikdy podobné experimenty nepřipustí, zruší Julínkovy reformy a vrátí české zdravotnictví tam, kam patří, tedy mezi evropskou i světovou špičku. Hned na prvním zasedání vlády navrhneme zrušení všech poplatků ve zdravotnictví a znovuzavedení proplácení tří dnů nemocenské.

Více čtětePoradci radí ČSSD opustit poplatky jako volební téma

Zdravotnictví není byznys

Zdravotnictví nesmí být chápáno jako byznys: nesmí docházet k vyvádění peněz mimo zdravotnictví na principu zisku v akciových společnostech. ČSSD má za cíl vytvořit a dobudovat páteřní síť neziskových zdravotnických zařízení, tvořenou státními fakultními nemocnicemi a krajskými nemocnicemi a zdravotnickými zařízeními. Lidé musí dostat nejlepší lékařskou péči v blízkosti svého bydliště.

ČSSD vytvoří 12 000 nových pracovních míst ve zdravotnictví a sociálních službách. Zlepšíme tak péči o pacienty a ulehčíme kvalifikovanému zdravotnímu personálu, který je dnes zavalen povinnostmi přímo nesouvisejícími s lékařskou prací. Zároveň jde o účinnou a smysluplnou cestu ke snižování nezaměstnanosti, která v důsledku ekonomické krize stále roste.

Čtěte: Třešňáková (ČSSD): Regulační poplatky nic nezregulovaly

Stop tunelování

Sociální demokracie rovněž zlepší hospodaření ve zdravotnictví. Zaprvé je potřeba přestat krást - například Radek John s Romanem Janouškem za posledních 7 let vytunelovali z VZP přes 300 milionů korun. Negativní dopady mají rovněž privatizace, jako třeba podezřelá privatizace tkáňové banky, která státu nepřináší žádný efekt, a naopak ho nutí do budoucna utrácet veřejné peníze v soukromých organizacích.

Místo dnešní více než desítky zdravotních pojišťoven zavedeme jednu státní zdravotní pojišťovnu. Tak dojde k úspoře několika miliard korun ročně z veřejného zdravotního pojištění, které jsou utráceny na paláce pojišťoven či platy ředitelů. Prosadíme i levnější nákup léků tím, že omezíme lobbing farmaceutických firem, změníme způsob jejich nákupu a zpřísníme kontrolu jejich používání.

Sociální demokracie má jasnou vizi, která směřuje k vytvoření moderního systému zdravotního systému. Zdraví lidí je nejdůležitější hodnota života a my nikdy nedovolíme, aby o ní rozhodoval obsah našich peněženek.

Jiří Paroubek
Předseda ČSSD

Oranžová kniha ČSSD - Zdravotnictví 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Hnutí SPD má jasný plán, jak zastavit zdražování potravin, bydlení a energií!

4:33 Rozvoral (SPD): Hnutí SPD má jasný plán, jak zastavit zdražování potravin, bydlení a energií!

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci…