Podle něj se proto nějaká zásadní změna v nejbližším čase čekat nedá. K názoru ho prý přivádí také to, že i volba nového předsedy VV nakonec žádné překvapení nepřinesla. "Zřejmě jim nic jiného, než volba Radka Johna nezbývalo. K jednání K9 bude také nadále docházet Vít Bárta a Radek John. Jejich prosazování nyní může být daleko silnější a razantnější, poněvadž budou chodit vyjednávat bez zatížení svými vlastními rezortními problémy. Dá se tedy očekávat, že nátlakový potenciál této strany se bude nadále zvyšovat. To by měl mít Petr Nečas na paměti a být připraven na to, že i když jsou nejmenší strana, mohou významně tlačit uvnitř koalice," varuje premiéra do jisté míry politolog.
- SLEDOVANÁ TÉMATA: Vládní krize a Konference VV
Objevují se mezi lidmi výzvy k revoluci?
ParlamentníListy.cz se zeptaly Zdeňka Zbořila také na to, zda všeobecná naštvanost mezi lidmi a deziluze z politiky nemůže vést k nějakému krajnímu řešení - jak se již začíná občas i z úst jiných politologů objevovat.
"Domnívám se, že rozladěnost mezi lidmi je oprávněná a asi i značně rozšířená. Přesto bych nebezpečí revoluce určitě v brzké době neviděl. Je to však určitý typ varování. Pokud se mezi odboráři během jejich protestů objeví celá řada politických hesel jako například: tato vláda nepatří do Strakovky, ale na Pankrác, svědčí to o vzrůstající bojovné náladě mezi lidmi. Ty požadavky, pokud zůstaneme u odborářské demonstrace, jsou jednoznačně politické, volající po změně. Vláda se totiž chová jako podnikatel s kmotry v pozadí, a to je zhoubné a pro lidi zřejmě dlouhodobě nepřijatelné. Kmotři, či nevolené elity v pozadí, totiž ovládají mediální, zpravodajské, vojenské i podnikatelské prostředí - což se v zemi samozřejmě odráží," vysvětluje redakci Zbořil.
- TÉMA: Demonstrace odborářů
Podle něj však zatím stále zůstává pouze u hesel, která čím více bude emocionálně zbarvena, s tím větším rizikem mohou přinést za čas iracionální výbuch reakcí. "Tomu je třeba se snažit zabránit. Poněvadž v případě, že by došlo k iracionálnímu chování a tlaku na politickou scénu, přineslo by to s sebou také velmi nelogická rozhodnutí a závěry, které by pak mohly mít na společnost další, velmi nepříjemné dopady. Jako první varování vnímám to, jak se zachovali před několika týdny fanoušci Slavie - když po nějaké snaze s nimi promluvit a osvětlit situaci, demolovali stadion," uzavírá pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.
Více odborných názorů v rubrice Politologové
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová