Spojené státy spolu se Severoatlantickou aliancí ve čtvrtek v Rumunsku zprovoznily systém protiraketové obrany. Rusko tvrdí, že je štít namířen proti němu a oznamuje přijetí opatření. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov oznámil, že systém je pro Rusko „nepochybně opravdovou hrozbou“.
„Ti, kteří sledují události v Rusku, vědí, že je to stálé téma, které nikdy úplně neuhaslo, přestože jsme o tom přestali mluvit tady. Rusko to řešilo celou dobu a vědělo, co má čekat, počítalo s tím, pracovalo proti tomu. Veřejnost nemá moc dobrou možnost zjistit, jak to celé je. Američané říkají, že je to proti Íránu, Rusové tvrdí opak. Nemyslím, že v Česku to bude tak velké téma jako dříve, ale celkově jde o další součást vznikající nové studené války. Znamená to, že Rusko bude víc investovat do armády a NATO včetně České republiky bude muset dělat totéž,“ popisuje pro ParlamentníListy.cz Erik Best.
Západ dlouhodobě Rusko obviňuje z rozviřování různých konfliktů. Best dále reaguje na otázku, zda nelze spuštění protiraketového systému brát jako určité popíchnutí Ruska k dalším reakcím proti Západu. „Když akceptuji argument Moskvy, že systém je namířen proti Rusku a je to pokračování toho, co chtěli vybudovat v České republice v roce 2007, znamená to, že Američané na tom už dávno začali pracovat. Pokud bereme pohled, že Američané chtějí provokovat Rusko, je to dlouhodobější věc, která bude pokračovat. Američané budou samozřejmě chtít říkat, že je to reakce na současnou situaci. Tak to ale nemůže být. O tomto projektu se začalo mluvit v roce 2006 nebo 2007,“ konstatuje k otázce protiraketového systému v Rumunsku politický analytik Erik Best.
Merkelová na setkání skupiny Bilderberg
Německá verze deníku The Huffington Post s odvoláním na další zdroje píše, že by se německá kancléřka Merkelová měla zúčastnit letošního setkání světových elit v rámci skupiny Bilderberg. Máme to číst jako další vzkaz s ohledem na její vedení migrační politiky, anebo jde o pouhé pozvání k debatě? „Nemyslím, že to má příliš velký význam. Je to ovšem další ukázka toho, že se politici vzdalují od lidu, což je svým způsobem jistá provokace. Někde se schází elity a budou se rozhodovat o tom, co a jak by mělo být. Většina populace už má pocit, že rozhodnutí na takové úrovni nejsou v zájmu většiny. Jde vlastně o další provokaci. Nevěřím ale tomu, že by se tam rozhodovalo o věcech, které se nemohou rozhodovat jinde,“ sděluje novinář.
Setkání Bilderbergu provází spekulace a spiklenecké teorie dlouhodobě. Erik Best podle svých slov nedokáže říci, nakolik jde o zákulisní rozhodování a nakolik pouze o nevinné debaty významných lidí. „Vím o tom už třicet nebo čtyřicet let, ale pochopitelně nevím, co se tam děje. Máme pocit, že politici se příliš nepotřebují scházet, aby pochopili, jak se mají chovat. Stačí si číst noviny a poslouchat americké a evropské politiky a pak je už jasné, co se od nich očekává. Nemyslím, že jedno setkání bude mít nějaký zásadní vliv,“ myslí si.
„Zdá se mi, že když před několika lety nebylo jasné, kam spějeme, postupy, které byly těžko pochopitelné a zdánlivě poškozovaly svět, byly o něco pochopitelnější než teď. Teď je asi všem jasné, že spějeme někam špatně a je s podivem, že ti, kteří tomu určitě rozumí, v tom špatném postupu pokračují. Tohle je asi to, co nejvíc štve většinu lidí. Jestli už je nám dole jasné, že to všechno nemůže dopadnout dobře, tak hledáme vysvětlení, proč ti nahoře na špatném postupu trvají. Mají samozřejmě své pomocníky v tisku a politice. V dnešní situaci bude čím dál jasnější, že to, co chtějí světové elity a většinová média, většinu poškozuje a mezi elitami a lidem bude čím dál větší propast a bude narůstat napětí a agrese z obou stran,“ upozorňuje Best.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka