„Bakala začal kopat kolem sebe a obviňovat lidi, které nemá část národa ráda.“ Šéf vyšetřovací komise k OKD odhalil, kdo bude zřejmě ještě předvolán

01.09.2018 9:10 | Zprávy

ROZHOVOR „Na předvolání Miloše Zemana a Václava Klause začala tlačit řada lidí poté, co vyšel na veřejnost dopis Zdeňka Bakaly, který poslal, aby odvrátil pozornost od toho, že nepřišel před vyšetřovací komisi. Začal kopat kolem sebe a obviňovat lidi, které nemá značná část národa ráda. Ale z pohledu vyšetřování jsou pro nás důležitější ministři, kteří měli mnohem větší množství informací,“ vysvětluje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz předseda parlamentní vyšetřovací komise k OKD Lukáš Černohorský z Pirátské strany a prozrazuje, jak Bakalu ke komisi dostat. „Nemůže vstoupit na území České republiky. Pokud se to policie dozví, tak má povinnost ho zajistit a dopravit do Poslanecké sněmovny,“ říká bývalý předseda Pirátů.

„Bakala začal kopat kolem sebe a obviňovat lidi, které nemá část národa ráda.“ Šéf vyšetřovací komise k OKD odhalil, kdo bude zřejmě ještě předvolán
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Bakala

Jste předsedou parlamentní vyšetřovací komise k OKD. Hlavní aktér Zdeněk Bakala však odmítá před komisi předstoupit. Co s tím? Je ve Švýcarsku, asi ho k účasti donutit nemůžete. Nebo ano?

Jedinou pravomoc, kterou máme, je požádat o součinnost Policii České republiky. To je jediné, co je nám legislativně umožněno. Této možnosti vyšetřovací komise samozřejmě využila. Víc možností nemáme. Není z ničeho obviněn. Policie může – v případě, že něco spáchal – využít justiční součinnost, že je předveden ze zahraničí. Do toho nespadá vyšetřovací komise. Můžeme použít v tomto ohledu jenom tuto pravomoc – což jsme využili – a teď se uvidí, co dál.

Pro něj je problém tedy jenom to, že nemůže do České republiky, nemůže si zajet třeba na šumavskou Modravu, kde má dům?

Přesně tak. Nemůže vstoupit na území České republiky. Pokud se to policie dozví, tak má povinnost ho zajistit a dopravit do Poslanecké sněmovny. Kde se pak musí v rychlosti sejít vyšetřovací komise a provést výslech.

Parlamentní vyšetřovací komise nemůže suplovat policii a soudy. Co je tedy jejím cílem?

Vyšetřovací komise řeší i věci, které nejsou trestněprávního charakteru. Což se týká i té naší. Když se podíváte na třetí část – my se věnujeme i tomu, zda mohly některé úřady nějakým způsobem zabránit pádu společnosti OKD, případně zda neselhaly kontrolní či správní mechanismy na straně státu. Zdali vše kolem OKD probíhalo tak, jak mělo, z pohledu zákonů. Třeba v té první fázi – ztrátě majority – trestněprávní odpovědnost policie neshledala. Nemám ani informaci, že by to v minulosti prověřovala. Pro nás je důležité popsat, jak k tomu došlo. Případně, kdo je manažersky odpovědný za to, že došlo ke ztrátě majority, a poté následně proč nedošlo k znovunabytí nadpoloviční většiny, a co se s tou společností následně dělo.

V minulosti parlamentní vyšetřovací komise – aspoň se to tak zdálo – příliš reálné výsledky neměly...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

senát

V tom, že teď senát funguje jako automat na podpisy s vámi souhlasím. Jak dlouho ale myslíte, že to bude trvat? ANO teď sice poprvé aspoň částečně uspělo, ale pořád je to málo. Čím to podle vás je? A upřímně, kdyby ANO bylo vládní stranou a současně mělo v senátu většinu, nemyslíte, že by to byl ste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muž v zelené bundě vedl průvod. Zbořil vykopává oslavy roku 1989

20:30 Muž v zelené bundě vedl průvod. Zbořil vykopává oslavy roku 1989

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Nebyl jsem překvapen vítězstvím Trumpa, vrací se k prezidentským volbám v USA…