„Čína zaútočí na Tchaj-wan. Tady je jasný důkaz!“ Bezpečnostní expert varuje i ČR

20.08.2022 8:07 | Rozhovor

Ukrajina nemusí zůstat jediným válečným konfliktem, který může velmi vážným způsobem zasáhnout také do života v naší zemi. Podle bezpečnostního experta Davida Bohbota je více než jisté, že Čína zaútočí na Tchaj-wan. „Podle mých zdrojů je vojenské vystoupení Číny dlouhodobě připravováno. Vychází z přímé dohody mezi prezidenty Ruské federace a Číny,“ je přesvědčen David Bohbot, který za Svobodné kandiduje v Praze do Senátu. „Američanům se nebude chtít rozpoutat válku s Čínou. Biden není Trump. Hodně mluví, ale málo koná. Jít do přímého válečného střetu s Čínou by znamenalo rozpoutat třetí světovou válku,“ domnívá se expert, který v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz velmi podrobně analyzuje eskalaci vojenského napětí v Číně.

„Čína zaútočí na Tchaj-wan. Tady je jasný důkaz!“ Bezpečnostní expert varuje i ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Bohbot

Jak vidíte aktuální vývoj bezpečnostní situace ve světě kolem nás? Je to lepší, horší, stejné? Jaké jsou novinky?

Rozhodně nejdůležitější novinkou, související s vývojem války na Ukrajině, je rozšiřování vlivu Číny na tento konflikt a její příprava útoku na Tchaj-wan.

To chcete říct, že nás čeká další válka?

Nečeká. Ona vlastně už začala. Ozbrojený konflikt bude jen pokračováním dosavadního zhoršujícího se vývoje čínsko-tchajwanských vztahů. Je to stejné jako na Ukrajině. Tam „horká“ válka také nezačala zčista jasna útokem 24. února, ale byla očekávatelným pokračováním dlouhodobého vývoje vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou.

Jak to myslíte? Můžete nám to objasnit?

Konflikt na Ukrajině byl logickým pokračováním vývoje vzájemné nevraživosti, který započal už dávno před ruskou okupací Krymu v roce 2014. V případě Číny byl tento konflikt odstartován v roce 2016, kdy začala tichá válka mezi zpravodajskými službami Číny a Tchaj-wanu a také intenzivní boj obou zemí v kybernetickém prostoru. Dalším krokem eskalace už bude jen přímý vojenský konflikt mezi Čínou a Tchaj-wanem. Od začátku konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou říkám, že musíme být připraveni na zapojení Číny do konfliktu. Teď mohu říci, proč si to myslím.

Podle mých zdrojů je vojenské vystoupení Číny dlouhodobě připravováno. Vychází z přímé dohody mezi prezidenty Ruské federace a Číny. Nesmíme zapomínat, že nejen na západě, ale také v Číně se v poslední době projevují známky krize a recese jak v ekonomické oblasti, tak i v sociální sféře. Vznikají nepokoje a protesty, čínská vláda musí čelit ztrátě důvěry. A stejně jako válka na Ukrajině posílila pozici Putina v očích občanů Ruska, tak válka, jejímž výsledkem by bylo historické navrácení Tchaj-wanu do náruče Číny, by znamenala obrovské ideologické vítězství čínské komunistické strany a jejího generálního tajemníka v očích většiny Číňanů. Čína postupuje sice pomaleji, než očekával Putin, ale bohatě mu to vynahrazuje plnou politickou podporou a v blízké budoucnosti i zásilkami zbraní.

Tchaj-wan sice také připravil pro Čínu pár překvapení nejenom špičkovou přípravou na ničení výsadkových plavidel, ale stejně jako na Ukrajině zde půjde především o poměr sil. Podle mého názoru nemá tchajwanská armáda bez fyzického zapojení americké armády sebemenší šanci uspět. Americká pomoc, pokud k ní vůbec dojde, bude silně limitována, a výsledek to nijak neovlivní.

Jak probíhala dosavadní fáze této války?

V této, řekl bych, hybridní fázi se bojuje ve dvou rovinách. Tou první je získávání informací. Co největšího množství a co nejpodrobnějších. Čína zpravodajskými a kybernetickými cestami zjišťovala vše, co mohla. O konkrétních osobách a institucích, o vojenských a zpravodajských cílech, o tchajwanské kritické infrastruktuře – zkrátka o všem, co může mít nějaký význam pro budoucí vojenskou operaci.

Druhou rovinou je infiltrace. Čína cílevědomě a dlouhodobě prosazovala své lidí do různých pozic a funkcí. Samozřejmě se pokoušela ovlivňovat i volby a také názory obyvatel ostrova.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

18:44 „Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

Cenzoři mají čas do voleb, pak bude opět na prvním místě svoboda projevu. V rozhovoru pro Parlamentn…