,,Děsivé, strašné.” Petr Nečas obsáhle pro PL

27.09.2021 6:21 | Rozhovor

VOLEBNÍ AUDIT ČESKA Jak se na vládu Andreje Babiše, její výzvy i to, jak v nich obstála, dívá jeden z jeho předchůdců? Petr Nečas byl posledním předsedou vlády z řad pravice a o to je jeho pohled zajímavější. Pro ParlamentníListy.cz zkritizoval omezování svobody, které jsme v čase pandemie bez námitek akceptovali, i premiérovo naslouchání podivným „expertům“ ze skupiny MeSES.

,,Děsivé, strašné.” Petr Nečas obsáhle pro PL
Foto: Blue TV
Popisek: Petr Nečas

Bylo podle vás pro ČR spíše štěstím nebo smůlou, že měla v čase těžké zkoušky pandemie v čele exekutivy Andreje Babiše?
 
Není to otázka štěstí nebo smůly, byla to prostě realita. A protože neexistuje alternativní realita, nemůžeme posoudit, jak by se věci vyvíjely v alternativním scénáři, když by se něco udělalo jinak. Snad jen jeden důležitý postřeh. Méně se spoléhat na mikromanagement a více na standardní mechanismy a instituce krizového řízení, které máme zakotveny v naší legislativě. A pak je to otázka osobního nastavení. Já jsem určitě antizavírač a antilockdownista. Ale uznávám, že se to snadno říká, když nenesu tu odpovědnost.
 
Vy sám víte, jak těžké je nést odpovědnost a rozhodovat v čele vlády. Byl v minulých měsících nějaký moment, kdy jste Andreji Babišovi jeho pozici opravdu nezáviděl?
 
Také jsem jako premiér musel řešit situace, kdy jsme čelili katastrofě, ať to byly povodně nebo metanolová aféra. Asi nejtěžší je, když umírají lidé. Stále si znovu a znovu kladete otázku, zda jsme udělali vše, co bylo v našich silách, zda jsme někde nerozhodli špatně. To opravdu nikomu nezávidím.
 
Zaznamenal jsem také výtky, že premiér se příliš odvolával na názory odborníků a byl do určité míry v jejich vleku, místo aby je řídil. Je třeba kuriózní, že poradní tým MeSES prezentuje své rady v médiích a na sociálních sítích předtím, než k nim vláda dá stanovisko. Podobné výtky jsem mimochodem zaznamenal i ohledně premiérova vztahu k tajným službám. Co si o tomto vztahu politiků a „odborníků“ za pandemie myslíte vy s vaší zkušeností?
 
Rozhodovat musí politici, ti nesou odpovědnost před občany. Musí být také schopni rozlišovat mezi odborníky a „odborníky". MeSES pro mne žádnými odborníky nebyl. S jistou nadsázkou se dá dokonce říci, že někteří z nich, jako pánové Levinský, Kulveit a Steiner, byli pro naši zemi stejnou hrozbou jako koronavirus.
 

 
Nemáte pocit, že opozice mohla z chyb, které vláda udělala, vytěžit mnohem více a že i opozice v určitém smyslu prokázala neschopnost? Nejen v chabosti kritiky, ale například i v neschopnosti předkládat alternativy…
 
Asi logicky mohla opozice vytěžit více, ale také stála před dilematem, zda za každou cenu z toho něco politicky vytřískat, nebo se chovat v zájmu občanů státotvorně. A to je těžká volba. Opět hodně záleží na osobním nastavení. Zkrátka, zda jste zavírač a lockdownista, nebo opačně. Snadno se to říká, když nenesete politickou odpovědnost.
 
Ale produktivní vrstvy společnosti si zasloužily větší zastání.
 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…