„Dokud si to lidé nechají líbit.“ Vzpoura proti médiím: Pracoval v ČT i na Nově a svědčí
13.06.2022 4:44 | Rozhovor
Jak dlouho občané připustí, aby je média hlavního proudu poučovala o „idejích a hodnotách“ a přesvědčovala je o tom, o čem mají být přesvědčeni? „Tak dlouho, jak dlouho si to lidé nechají líbit,” cituje novinář a pedagog Jozef Ftorek slavného vědce a intelektuála Noama Chomského. ParlamentníListy.cz hovořily s Ftorkem a rostoucím zájmu o tzv. alternativní média, o jeho zkušenosti s prací v ČT a TV Nova i o tom, kdy se on začal cítit mainstreamem klamán.
reklama
Již v našem minulém rozhovoru jsme řešili otázku napětí mezi mainstreamem a alternativními médii. Abychom měli jasno, jak vymezit ona alternativní média a kdy začal v Česku, ale i globálně jejich nástup?
To, co je nyní označovano jako média alternativní, má svůj počátek v nástupu technologie sítě sítí, internetu, v polovině devadesátých let dvacátého století. Internet zásadním způsobem změnil mediální krajinu i způsob zpracování a příjmu informací. Zrušil časové a prostorové bariéry. Naboural i dosavadní způsob informační kontroly. Tedy praktiky a mechanismy, prostřednictvím kterých mocenská elita kontroluje stav věcí, status quo. I proto je už i samotné označení alternativa, alternativní média vnímáno, celkem právem, jako něco, co často samotný status quo, současné politické a ekonomické upořádání života společnosti včetně pozice a situace jeho nynější elity, zpochybňuje.
Pakliže si vzpomeneme na některé zásadní momenty nedávné minulosti – ukrajinský Majdan, uprchlická krize, covid či ostatně i současná válka na Ukrajině – většina médií hlavního proudu „najela“ alespoň zpočátku na jednoznačný postoj klonící se k jednomu výkladu. Liberálové tvrdí, že média mají občany „vzdělávat“ a „kultivovat“. Na druhou stranu, kde je míra mezi „vzděláváním“ čtenáře a politickou agitací a indoktrinací? Která česká média s nalezením této hranice mívají problém?
Otázkou je, která zavedená a tradiční média hlavního proudu (mainstreamu), nejen národní, ten problém nemají. Společenský vývoj a situace vytváří na současnou mocenskou strukturu, její elitu intenzivní tlak zdola. Ten je manifestován a artikulován zejména v prostředí online médií. Jejich provoz je mimořádně levný. Dosah značný. Srovnatelný s dosahem a vlivem médií tradičních. Tady pak lze najít i hlavní důvody zřetelné konfrontace mezi zástupci a zastánci tradičního pojetí médií a žurnalistiky, jak je formuloval liberalismus 19. století, a tzv. občanskou žurnalistikou a blogery dneška. Jinak řečeno, ve hře je ztráta dosavadní prestiže, vlivu a kontroly.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.