„Drahá hračka,“ řekl Šándor o F-35. Ledaže by sloužila k podpoře útoku...

22.07.2022 11:45 | Rozhovor

„Američané to hrají způsobem chytré horákyně. To znamená dáme Ukrajincům líznout, ale jenom trochu. Buďto tedy si myslí západní země, že Ukrajina je schopná tuhle válku vyhrát – což já si bohužel nemyslím. Pak je však potřeba jim dát vše pro to, aby válku vyhráli. Pokud si to nemyslí, tak to považuji za prodlužování konfliktu, který bude znamenat další ztráty na lidských životech a materiální škody na území Ukrajiny,“ objasnil bezpečnostní expert, bývalý šéf vojenské rozvědky generál Andor Šándor.

„Drahá hračka,“ řekl Šándor o F-35. Ledaže by sloužila k podpoře útoku...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezpečnostní analytik Andor Šándor

Americké salvové raketomety HIMARS mohou hrát důležitou roli v konfliktu na Ukrajině. Ta už jich má osm a na další čeká. Jsou pokračovatelem kaťuší, tedy raketometů používaných úspěšně Rudou armádou za druhé světové války. Americké raketomety měly na Ukrajinu dorazit 23. června a do bojů byly nasazeny o dva dny později. Všimla si jich samozřejmě i druhá strana. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu při nedávné inspekční cestě po východních oblastech Ukrajiny je nařídil prioritně ničit. 

„Je to kvalitativně jiná zbraň, než co v rámci raketového a dělostřeleckého vojska Ukrajina doposud měla. Význam těchto zbraní bude o to větší, o kolik více jich Ukrajinci budou mít. Tady je evidentní úskalí, že Američané to hrají způsobem chytré horákyně. To znamená dáme Ukrajincům líznout, ale jenom trochu. Není to sice zanedbatelný prostředek, ale není takový, aby zásadně ovlivnil výsledek konfliktu,“ vysvětlil PL.cz generál Andor Šándor.  

„Pokud se Ukrajinci zaměří na infrastrukturní cíle, které by Rusům pomáhaly na bojišti, musejí očekávat odplatu ze strany Ruska. Bohužel to tak bude. Lze také předpokládat, že ruská rozvědka a raketové vojsko či letectvo se zaměří na likvidaci těchto raketometů. Otázka tedy je, kolik těch raketometů bude třeba za čtrnáct dní nebo za měsíc. Nepochybně se však jedná o velmi kvalitní zbraň, která bude Rusům na úseku fronty, jež je podstatně delší a širší, než je možnost rozšíření těchto prostředků, situaci komplikovat,“ upozornil.

„Šojguovo prohlášení, že je budou ničit, je třeba brát jako propagandistickou záležitost. Ruští velitelé jsou si nepochybně vědomi, odkud jim hrozí problém a budou se na tyto cíle zaměřovat. Uvidíme, jak dalece budou Ukrajinci tuto techniku nejen používat, ale i s ní odpovídajícím způsobem manévrovat tak, aby ji zachránili od zničení,“ konstatoval. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…