„Národ, který plánoval Osvětim, vede Evropu.” Tomáš Guttmann sčítá zdroje elektřiny

15.09.2022 4:46 | Rozhovor

„Za chybějící plyn může hlavně Německo, protože zbytečně spaluje plyn při výrobě elektřiny,“ podotýká publicista a přírodovědec Tomáš Guttmann, žijící v Izraeli. Kdyby přitom Němci neodstavili své jaderné elektrárny, nic takového by nebylo potřeba. Upozorňuje také na to, jak Německo zavedlo celou Evropu do závislosti na Rusku politicky.

„Národ, který plánoval Osvětim, vede Evropu.”  Tomáš Guttmann sčítá zdroje elektřiny
Foto: archiv T. Guttmanna
Popisek: Tomáš Guttmann

Už více než půl roku trvající válka na Ukrajině je událostí, která významně ovlivňuje život a dění v Evropě. Jak se týká Státu Izrael, kde žijete, vzhledem k jeho vztahům s oběma válčícími zeměmi?

Většina Izraelců chápe, že v konfliktu Rusko vs. Ukrajina jde o napadení menšího státu sousední velmocí, ale z každodenních zpráv lidé také vědí, že Izrael může operovat v Sýrii a ničit konvoje íránských zbraní určených teroristům v Libanonu díky benevolenci ruských sil tam umístěných. Izrael se nalézá v mnoha konfliktech na všech stranách, a proto tady všichni chápou, že v rusko-ukrajinské válce nám nezbývají síly na nic jiného než na neutralitu. Televizní zprávy jsou tady na straně Ukrajiny, ale politici mlčí.

Objevují se i v Izraeli úvahy či komentáře, že na Ukrajině probíhá zástupná válka USA, resp. Západu, s Ruskem?

Úvahy o tom, že na Ukrajině vlastně jde o boj Ameriky proti Rusku se sice v západních médiích vyskytují, ale faktem je, že již prezident Obama usiloval o „resetování“ vztahů s Ruskem a že i následující americké vlády usilovaly o stažení USA ze světových bojišť, proto válkychtivosti Ameriky dnes málokdo věří.

Spojené státy jsou navíc v rozkladu; pod vedením americké levice jsou hranice otevřeny neomezenému množství ilegálních přistěhovalců a policii není umožněno chránit společnost před zločinci; prostě Amerika není připravena pustit se do další války, třeba jen zástupné. Ani Evropa se do války proti Rusku nehnala, se svými většinou rozpadajícími se armádami a s bývalým komunistou v čele NATO. Takže ocitl-li se Západ v konfliktu, tak proti své vůli. To ví každý, kdo sleduje vývoj.

Izraelci jsou navíc zcela zaměstnáni každodenním terorem svých arabských sousedů, takže ani extrémní levičáci tady o zástupné válce nerozjímají.

Zmiňovala se v té souvislosti i hrozba jaderné války, jak to v reakci na některé výroky ruských představitelů jednu chvíli vypadalo? Jakou pozornost samotnému konfliktu média a veřejnost v Izraeli věnují?

Vzhledem k tomu, že relativně blízký Írán se sty miliony obyvatel a nesmírným ekonomickým potenciálem již léta slibuje vymazat Izrael z mapy jaderným útokem, nevzrušuje se v Izraeli nikdo ze siláckých výroků ruských představitelů. Média referují o změnách na rusko-ukrajinské frontě, ale někdy se toto téma ve večerních zprávách na třech hlavních televizních kanálech neobjeví celý týden.

Veřejnost věnuje konfliktu dost malou pozornost, což je důsledkem toho, že vláda a tisk mu věnují malou pozornost, a taky toho, že konflikt zatím neměl na zdejší život žádný dopad.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina se připravila o 20 miliard. „Absurdní, že to musím říkat já.“ Kateřina Konečná a drahý plyn

13:55 Ukrajina se připravila o 20 miliard. „Absurdní, že to musím říkat já.“ Kateřina Konečná a drahý plyn

„Prodavači strachu? Jediní, kdo tady nahání strach, jsou právě oni,“ říká na adresu Hradu a vlády eu…