„Nejen" rakovina. Glyfosáty toho působí více... Lídr ČSSD varuje před vážným rizikem

27.03.2019 11:34 | Zprávy

ROZHOVOR Jsem si téměř jistý, že glyfosátem trávíme sami sebe, myslí si europoslanec a lídr eurokandidátky ČSSD, RNDr. Pavel Poc. Glyfosáty ale způsobují nejen rakovinu. „Ale nemluví se nahlas o tom, že glyfosát je antibiotikum a má vliv na skladbu a stav bakterií v půdě nebo zažívacím traktu. Vědci prokázali, že právě tento mechanismus je velmi nebezpečný například pro včely, kterým změna střevní mikroflóry snižuje odolnost proti chorobám. Vliv na půdu je podle mého názoru ještě zásadnější,“ říká Poc a přidává další varovné příklady, včetně toho, jakými nemocemi jsou sužováni dnešní zemědělci. Celý problém by si podle europoslance zasloužil větší pozornost veřejnosti.

„Nejen" rakovina. Glyfosáty toho působí více... Lídr ČSSD varuje před vážným rizikem
Foto: archiv PP
Popisek: Europoslanec Pavel Poc (ČSSD)

Ministr zemědělství Miroslav Toman začátkem roku odmítl, že by nyní Česká republika omezila používání herbicidu Roundup. Podle Tomana by to znevýhodnilo české pěstitele oproti těm zahraničním, kteří by herbicid používali dále. Roundup je pravděpodobně karcinogenní. Je to podle vás dobré rozhodnutí?

Přes obrovský tlak agrochemické lobby ministr Toman zajistil, že herbicidy obsahující glyfosát, mezi které vámi uváděný přípravek patří, nebudou smět být používány k předsklizňovému ošetření potravinových plodin. To je značný pokrok. Další opatření podle mých informací z Ministerstva zemědělství budou následovat. Je třeba postupně omezit neprofesionální užití, používání ve veřejných prostranstvích i plošné aplikace. Zemědělství má ale na tuto látku doslova návyk. Také Evropský parlament v roce 2017 velkou většinou přijal můj návrh usnesení, ve kterém požadujeme ukončení používání této látky do roku 2022, což by mělo dát dost času na přizpůsobení.

Trávíme Roundupem sami sebe? Bude jednou na Roundup nahlíženo stejně jako na DDT?

Jsem si tím téměř jistý. Ve veřejném prostoru se mluví stále pouze o tom, zda glyfosát způsobuje rakovinu. Jsou mediálně známé dva procesy, ve kterých americké soudy dospěly k názoru, že tomu tak je. Ale nemluví se nahlas o tom, že glyfosát je antibiotikum a má vliv na skladbu a stav bakterií v půdě nebo zažívacím traktu. Vědci prokázali, že právě tento mechanismus je velmi nebezpečný například pro včely, kterým změna střevní mikroflóry snižuje odolnost proti chorobám. Vliv na půdu je podle mého názoru ještě zásadnější. Podle některých vědeckých studií má Roundup negativní vliv na bakterie, které se podílejí na rozkladu rostlinných zbytků, je toxický i pro některé důležité půdní houby, včetně mykorhizních, které zlepšují příjem vody a minerálů rostlinami, a tím pozitivně ovlivňují odolnost zemědělských plodin proti suchu a patogenům. To je v příkrém rozporu s tím, co potřebujeme, abychom zlepšili stav krajiny i zemědělství.

Co zdraví zemědělců, trpí často nemocemi z povolání?

Jistě, od astmatu, přes různé alergie až po kožní problémy. Způsobovat je může seno, sláma, plísně, pyly, kožní šupiny, srst zvířat, čpavek, prach a samozřejmě také hnojiva, pesticidy a další chemické látky. Zemědělce ohrožují i nemoci přenosné ze zvířat na člověka. Bohužel oddělit od sebe jednotlivé vlivy na zdraví je velmi těžké. V případě onemocnění, jako je cukrovka či rakovina, různých degenerativních onemocnění jako artróza, neurodegenrativních nemocí typu Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby nebo v případě autoimunitních poruch, jako je artritida a roztroušená skleróza, může dojít k jejich propuknutí roky poté, co byl pacient vystaven škodlivému vlivu. Za kolik problémů je zodpovědné používání toho kterého herbicidu, co je a co není nemoc z povolání, to se dá zjistit jen statistickým vyhodnocením velkých počtů lidí. A když to někdo udělá, jiný vědec to vzápětí zpochybní. Navíc vstupují do hry také produkty pesticidů, které jsou někdy nebezpečnější než pesticidy samotné. Každopádně zemědělství rozhodně není bezpečná profese a podle mého se tomu věnuje hrozně málo pozornosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dělají děti slabé. Schválně? Pohled na to, co ve školách lijí do hlavy

16:35 Dělají děti slabé. Schválně? Pohled na to, co ve školách lijí do hlavy

Rodičovská organizace Budoucnost pro děti upozorňuje na to, jakým způsobem jsou žáci ve školách indo…