„Psychicky nemocní“ islamističtí atentátníci a „pravicový extremista“ z Christchurch? Psychiatr varuje: Jakmile lidé zpozorují dvojí metr...

23.03.2019 15:05 | Zprávy

ROZHOVOR „Byl v té straně jediný, kdo byl často slyšet, a to s názory, za které se stydět rozhodně nemusel a nemusí,“ říká na adresu Václava Klause ml. známý psychiatr, bývalý dlouholetý člen ODS Jaroslav Zvěřina. Promluvil o blížících se volbách do Evropského parlamentu i o výsledcích prvního kola prezidentských voleb na Slovensku. Chladným ho nenechala slova Fera Feniče ohledně českého národa. „Je to zřejmě egoista propadlý globalismu, a tak se mu náš národ zdá být kolektivem břídilů, zejména když to není národ jeho,“ říká na adresu režiséra psychiatr. Vrátil se i k útoku na Novém Zélandu a k následnému prohlášení ministra Hamáčka.

„Psychicky nemocní“ islamističtí atentátníci a „pravicový extremista“ z Christchurch? Psychiatr varuje: Jakmile lidé zpozorují dvojí metr...
Foto: Radek Kraus
Popisek: Jaroslav Zvěřina

Poslanec Václav Klaus mladší byl vyloučen z ODS. Co vy jako bývalý dlouholetý člen ODS na to říkáte? Udělala podle vás strana dobře, nebo se to naopak obrátí proti ní?

To já si netroufám rozhodovat. Mně se to zdá být ze strategického pohledu velmi špatné rozhodnutí. Byl v té straně jediný, kdo byl často slyšet, a to s názory, za které se stydět rozhodně nemusel a nemusí. Velice trapné jsou některé výroky předsedy ODS ve vztahu ke Klausovi staršímu i k juniorovi. Je nepochybně nevkusné, když poměrně krátce působící předseda strany se s pohrdáním vyjadřuje o tom, kdo tu jeho stranu přivedl na svět.

Mimochodem, co říci na onen výrok Klause mladšího, který přirovnal schvalování zákonů kvůli EU k činnosti židovských výborů během druhé světové války?

On to tak nesmyslný příměr, za jaký jej vydává předseda Fiala, rozhodně nebyl. Skutečnost, že až 80 % právních aktů našeho Parlamentu spočívá ve schvalování či implementaci eurounijních nařízení a direktiv – to je dobře známé a vůbec mě nepřekvapuje, že to některým poslancům přijde trapné. Také nevidím žádný důvod k omlouvání, protože pan poslanec Klaus tam nikoho neurážel.

Bývalý prezident Klaus se vyjádřil, že „kdyby bývali jeho syna vyloučili o pár týdnů dříve, stihli by ještě přihlášení do eurovoleb. Pokud se Václav Klaus mladší a jeho otec rozhodnou třeba i v budoucnu založit novou stranu, budou podle vás pro ODS velkou konkurencí? Byl by to potencionální partner Andreje Babiše do vlády?

Politické strany nevznikají ze dne na den. Máme jich v té české kotlině myslím až příliš. Někde jsem četl, že do evropských voleb se přihlásilo 40 politických subjektů.

Jestli k tomu vznikne další, bude to nepochybně proces, který je těžko předjímat. Pokud by se do něčeho takového pustili, každopádně bych jim držel palce.

A jak podle vás i s ohledem na problémy s migranty v západní Evropě, nebo třeba i situaci ve Francii, volby do Evropského parlamentu dopadnou?

Problém je, že Evropská unie nevygenerovala zatím žádný evropský lid, který by mohl prosadit svou. Bruselské panstvo jde spíš lidem na nervy, a to svou nekompetencí a přehlížením problémů občanů jednotlivých členských zemí. Lze snad očekávat, že po těchto volbách v Evropském parlamentu posílí euroskeptické a euroreformní vlivy. Protože však ten parlament parlamentem není, nepřeceňoval bych jeho vliv na budoucí vývoj EU.

Kdyby Václav Klaus mladší založil novou politickou stranu, o čemž tu jisté náznaky byly, měl by nejspíš šanci vyplnit prostor na pravici. Ostatně i jeho otec se vyjádřil v tom smyslu. Jak velkého úspěchu by mohl u voličů dosáhnout? Byl by to potenciální partner Andreje Babiše do vlády?

Za pokus to jistě stojí. Je ovšem otázka, jak by Klaus junior dokázal vést velký tým a udržet mužstvo pohromadě. Každopádně by to byl běh na dlouhou trať. Domnívám se, že již po posledních volbách ODS propásla šanci podílet se na vládě. Myslím, že tato strana dodnes nepochopila, že to byla chyba. Místo toho se trapně pohoršuje nad vládou s podporou levicových stran. Vždyť za tuto vládní formaci sama nese odpovědnost, když místo vstupu do vlády zvolila prohrávající „antibabiš“ strategii předchozího premiéra a jeho strany.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

4:44 Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

Trump donutí Evropu řešit své problémy, myslí si Frank Furedi, emeritní profesor sociologie na Unive…