„Škoda, že homo sapiens takhle zblbnul.“ Ekonomka Šichtařová ztrhala Jurečku. A nejen jeho

04.09.2022 17:40 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Vláda pořád na dluh uvolňuje do oběhu nové a nové peníze. To znamená, že stále pohání inflaci. Tak rozklíčovává Markéta Šichtařová informaci, že za prvních osm měsíců letošního roku je schodek státního rozpočtu meziročně nižší o 66,9 miliardy korun. Nevěřícně kroutí hlavou nad tím, že ministr práce Marian Jurečka se pokouší „léčit“ drahé energie kurzarbeitem, tedy tím, co je způsobilo. Pochválit nemůže ani premiéra za dárek prvňáčkům, protože věnovaná knížka je návodem pro „občanskou poslušnost“ a konformnost s davem.

„Škoda, že homo sapiens takhle zblbnul.“ Ekonomka Šichtařová ztrhala Jurečku. A nejen jeho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Markéta Šichtařová, ředitelka analytické a konzultační společnosti Next Finance

Za prvních osm měsíců letošního roku je schodek státního rozpočtu meziročně nižší o 66,9 miliardy korun. Snižuje hodnotu této pozitivní zprávy skutečnost, že na daních a pojistném stát od ledna do srpna vybral meziročně o 91,1 miliardy korun více, a to díky skončení pandemie, které nastartovalo daňový výběr, a také díky rychlejší inflaci?

Rozklíčujme si to. Co to znamená, že je schodek státního rozpočtu meziročně nižší o 66,9 miliardy korun? Že je pořád extrémně vysoký! A to zase znamená co? Že veřejný dluh stále roste. A to zase znamená co? Že vláda stále na dluh uvolňuje do oběhu nové a nové peníze. A to znamená co? Že stále pohání inflaci. Vidí na tom někdo něco pozitivního? Já ne.

Ceny plynu se odtrhly od ekonomické reality a jsou v současnosti hlavním zdrojem inflace, a tak by mělo dojít k jejich zastropování na celoevropské úrovni. S tímto doporučením, které doprovodila tvrzením, že Rusko používá plyn jako válečnou zbraň, a není to ta neviditelná ruka trhu, která ceny určuje, přišla ve vysílání České televize viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová. Co o jejím vyjádření soudíte?

Paní viceguvernérka je velmi rozumná ekonomka a její názory jsou vždy zajímavé. Nikdy je neodepíšu na první dobrou a minimálně se nad nimi zamyslím. Nyní jsem se zamyslela – a došla jsem k tomu, že musím v některých ohledech nesouhlasit.

Pravdou je, že na ruském vydírání Evropy není nic moc tržního. Ale pak už tady je jeden problém v tomto přístupu. Prostě pokud ceny plynu zastropujeme, nabídka plynu od Ruska bude pořád stejně velká. Rusko bude pořád Evropě dodávat tolik, kolik ona bude chtít. Ale – při zastropovaných cenách poroste poptávka. Prostě čím nižší cena, tím vyšší poptávka. Tedy čím nižší strop, tím vyšší poptávka. A když zvýšíme poptávku po plynu, ačkoliv jeho nabídka je daná, stane se co? Bude ho nedostatek! A když bude plynu v Evropě nedostatek, tak bude jeho cena pro zpracování v německých plynových elektrárnách vyšší, takže ještě víc stoupne cena elektřiny!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…