Za prvních osm měsíců letošního roku je schodek státního rozpočtu meziročně nižší o 66,9 miliardy korun. Snižuje hodnotu této pozitivní zprávy skutečnost, že na daních a pojistném stát od ledna do srpna vybral meziročně o 91,1 miliardy korun více, a to díky skončení pandemie, které nastartovalo daňový výběr, a také díky rychlejší inflaci?
Rozklíčujme si to. Co to znamená, že je schodek státního rozpočtu meziročně nižší o 66,9 miliardy korun? Že je pořád extrémně vysoký! A to zase znamená co? Že veřejný dluh stále roste. A to zase znamená co? Že vláda stále na dluh uvolňuje do oběhu nové a nové peníze. A to znamená co? Že stále pohání inflaci. Vidí na tom někdo něco pozitivního? Já ne.
Ceny plynu se odtrhly od ekonomické reality a jsou v současnosti hlavním zdrojem inflace, a tak by mělo dojít k jejich zastropování na celoevropské úrovni. S tímto doporučením, které doprovodila tvrzením, že Rusko používá plyn jako válečnou zbraň, a není to ta neviditelná ruka trhu, která ceny určuje, přišla ve vysílání České televize viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová. Co o jejím vyjádření soudíte?
Paní viceguvernérka je velmi rozumná ekonomka a její názory jsou vždy zajímavé. Nikdy je neodepíšu na první dobrou a minimálně se nad nimi zamyslím. Nyní jsem se zamyslela – a došla jsem k tomu, že musím v některých ohledech nesouhlasit.
Pravdou je, že na ruském vydírání Evropy není nic moc tržního. Ale pak už tady je jeden problém v tomto přístupu. Prostě pokud ceny plynu zastropujeme, nabídka plynu od Ruska bude pořád stejně velká. Rusko bude pořád Evropě dodávat tolik, kolik ona bude chtít. Ale – při zastropovaných cenách poroste poptávka. Prostě čím nižší cena, tím vyšší poptávka. Tedy čím nižší strop, tím vyšší poptávka. A když zvýšíme poptávku po plynu, ačkoliv jeho nabídka je daná, stane se co? Bude ho nedostatek! A když bude plynu v Evropě nedostatek, tak bude jeho cena pro zpracování v německých plynových elektrárnách vyšší, takže ještě víc stoupne cena elektřiny!
Prostě skrze regulaci a stropy se z toho nevylžeme, takhle jednoduše to nefunguje.
Nezávislost České národní banky je garantována tím, že bankovní rada ani žádný její člen nesmějí při výkonu pravomocí a plnění úkolů přijímat pokyny od prezidenta, Parlamentu, vlády ani od jiných orgánů České republiky. To plyne ze zákona. Ale co ten opačný vztah – má bankovní rada či její členové působit na politiky, aby tak či onak konali, jak předvedla Eva Zamrazilová? To vhodné je?
Politici jsou hlasem emocí a lidu, bankovní rada je hlasem znalostí a faktů. Politici mají své poradce, aby aspoň trochu korigovali odborným stanoviskem hlas neznalých emocí a populismu. Proto nevidím nic špatného na tom, když paní Zamrazilová sděluje politikům své expertní názory; oni ji přeci nemusí poslouchat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník