„Vedení ČT si nechává od Fridrichové a Železného kálet na hlavu“. Víte proč? Závažné podezření

05.06.2022 5:00 | Rozhovor

„Jednou budou strašně překvapení, až se to lidem přestane líbit a bude další revoluce na Kavkách,“ varuje reklamní a mediální expert Jiří Mikeš Českou televizi. Podle něj by reportéři a moderátoři veřejnoprávního média neměli na internetu vyjadřovat svůj názor k politickým událostem. A jejich názor by neměl být poznat ani při jejich práci. Označil to za povýšenost, nabubřelost a zbytečnost.

„Vedení ČT si nechává od Fridrichové a Železného kálet na hlavu“. Víte proč? Závažné podezření
Foto: Hana Brožková
Popisek: V Praze na Kavčích horách před sídlem ČT se uskutečnila Pokličková revoluce proti cenzuře veřejno-právní televize

Někteří moderátoři či redaktoři České televize stále více využívají sociální sítě také k tomu, aby vyjádřili svůj politický názor, případně aby odsoudili kroky, se kterými nesouhlasí. V poslední době na sebe v tomto smyslu upoutali pozornost například Jakub Železný nebo Nora Fridrichová. Dále čelí zpravodajství a publicistika televize kritice, že nezve nositele názorů odlišných od mainstreamu, ať už se jedná o zpravodajství nebo například pořad 168 hodin či Reportéři ČT. S kritikou Mikeš souhlasí: „Myslím, že by to dělat neměli, protože jsou součástí veřejnoprávní televize, dívá se na ně celý národ a mají oproti jiným lidem, kteří jsou na sociálních sítích, jedinečnou přednost a výhodu. Jsou známí díky tomu, že pracují pro veřejnoprávní televizi,“ říká Mikeš.

„Jestliže má televize určitý etický kodex, musí v něm být, jak se má zaměstnanec chovat. Tedy zaměstnanec televize, kterou si platíme my daňoví poplatníci. Vydávat názory – i když mimo rozsah vysílání veřejnoprávní televize – na sociálních sítích by neměli. „Pokud se vyjádří, co mají lidé pěstovat, jak něco uvařit nebo co si vzít na sebe, prosím. Ale jestliže se vyjadřují k otázkám, jako je válka na Ukrajině nebo kdo má být prezidentem, to je opravdu špatná záležitost. Divím se Petru Dvořákovi, který je schopný manažer, že neřekne: Hoši a děvčata, tak takhle ne. Dávám vám varování, pak druhé, a potřetí letíte. To on nedělá, a já nevím proč,“ uvedl Jiří Mikeš s tím, že současné vystupování je odsouzeníhodné. Zasáhnout by tak prý měla Rada pro televizní a rozhlasové vysílání stejně jako Rada České televize. Nutno podotknout, že Rada České televize je už od loňského léta neschopná usnášení pro nedostatek členů. Ty volí čeští poslanci, ale neučinila tak koalice minulá a zatím ani současná.

Mikeš: Ujeté vyjádření a tiskoví tajemníci vlády

„Současná Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by si toho měla všimnout. Chápu, že si nevšimnou nezávislí žurnalisté, kteří jsou na jedné lodi s Norou Fridrichovou a Markem Wollnerem (reportérka, moderátorka; šéfredaktor reportážní publicistiky), kteří sami sebe pasovali do rolí tiskových tajemníků vlády a bůhvíčeho. Tohle nemají dělat,“ zhodnotil reklamní a mediální odborník s tím, že i kdyby vyjadřování osobních názorů na sociálních sítích nebylo v rozporu s kodexem České televize, je to v rozporu s morálkou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německá půlnoc: Volby, jaké země nepamatuje. Politici zatlačeni realitou

0:01 Německá půlnoc: Volby, jaké země nepamatuje. Politici zatlačeni realitou

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR V únoru půjde Německo k volbám, jaké ještě nezažilo. AfD, doposud vytlačovaná z ja…