Případ somálské uchazečky o studium, která podala žalobu na vaši školu, poutal velkou pozornost. Co celá ta kauza znamená pro vás osobně a s jakými reakcemi ve svém okolí se setkáváte?
Případ vzbudil velkou pozornost i mezi občany České republiky žijícími v zahraničí a samozřejmě také v médiích. Obdržela jsem tisíce podpůrných dopisů. Na každý, pokud vím, jsem odpověděla. Dopisy s negativním vyjádřením jsem obdržela také. Daly by se spočítat na prstech jedné ruky. Pisatelům jsem také poděkovala za jejich názor. Kauza trvá přes tři roky, což je vyčerpávající. Na škole jsem zažila desítky kontrol, úplně na všechno. Některé byly i v období, kdy jsou učitelé nejvytíženější, například během maturitních zkoušek. V souvislosti s těmi kontrolami mě nesmírně vyčerpávalo a vyčerpává papírování a sepisování různých věcí. Stanovisek, odpovědí, připomínek, analýz, připomínek k připomínkám a takto bych mohla pokračovat dále. Jsem vděčná za práci bývalých i současného advokáta, kterou vykonávali a vykonávají zdarma. Velice si jich vážím. Bez podpory rodiny, kolegů a kolegyň, studentů bývalých i nynějších by se tato situace dala zvládnout podstatně hůř.
Na jednání Obvodního soudu pro Prahu 10 vás přišli povzbudit i někteří politici a také zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Berete to i tak, že verdikt v tomto konkrétním případu je významný z pohledu toho, jak to bude v budoucnu na českých školách vypadat?
Určitě. Jejich podpory si proto nesmírně vážím a domnívám se, že ze svých pozic mohou pro tuto věc ještě hodně udělat. Další projednávání případu se uskuteční 18. ledna od devíti hodin u Obvodního soudu pro Prahu 10 v Justičním areálu Na Míčánkách, budu znovu ráda za každou podporu.
K jednání soudu dorazila v šátku i budoucí snacha ombudsmanky Anny Šabatové, členka vedení Strany zelených Monika Horáková. Na sociálních sítích šátek na hlavě zdůvodnila tím, že žije ve svobodné zemi, a přidala, že to, jestli je zdravotní sestra dobrá, nebo ne, nesouvisí s tím, co má na hlavě a jakého je náboženského vyznání. Co říci k takovému názoru z pohledu ředitelky školy, která připravuje právě budoucí zdravotní sestry?
Domnívám se, že stejně jako ve školách, tak i ve zdravotnických zařízeních se vyznání u žáků ani zaměstnanců nezjišťuje a ani nesleduje. Rozhodně nemůže posuzovat budoucí snacha ombudsmanky Anny Šabatové kvalitu práce sester v těchto souvislostech. Její názor absolutně nesdílím. V první řadě mám na zřeteli bezpečnost pacientů ve zdravotnických zařízeních a kvalitu poskytované ošetřovatelské péče. V případě, že by sestra poskytovala odbornou ošetřovatelskou péči s něčím na hlavě, je to velké riziko pro pacienta z hlediska možné nákazy. Možnost infekce a další komplikace by mohly mít pro pacienta smrtící dopady. Neznám kvalifikaci budoucí snachy veřejné ochránkyně práv v souvislosti s jejím sebejistým vyjádřením.
Předseda magistrátního výboru pro výchovu a vzdělávání Patrik Nacher označil tento soud za absurdní a upozornil, že na některých školách už také řešili se studenty muslimského vyznání požadavky na zřízení speciální místnosti coby modlitebny, přestávky na modlení i v době vyučování nebo požadavek studentek, aby je neučili muži, ale výhradně ženy. Setkala jste se s něčím takovým nebo máte takové informace od vedení jiných škol?
Takové informace, které obdržel předseda magistrátního výboru pro výchovu a vzdělávání pan Patrik Nacher, nemám. Vím ale, že tato problematika byla na tomto výboru diskutována. V minulém školním roce jsme se s požadavkem na výuku tělesné výchovy vedené učitelkou a rovněž s požadavkem na oddělenou výuku jazyků setkali a řešili jsme jej. Myslím, že na další zdravotnické škole v Praze něco obdobného také řešili. Ve věci nošení muslimských šátků na zdravotnických školách proběhlo dne 13. října předminulého roku jednání, které svolala radní pro školství paní Štvánová. Účastnila se i zástupkyně Odborového svazu paní Dvořáčková, pracovnice odboru školství MHMP, ředitel třetí zdravotnické školy v Praze a doktor Choděra, který mě v té době zastupoval. Z jednání existuje zápis a mimo jiné je v něm uvedeno, že se k problematice nemáme vyjadřovat v médiích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník