Volby na Slovensku skončily fiaskem pro tradiční strany a místo nich se v parlamentu objeví nové politické subjekty. Mohlo by to v příštích volbách v České republice dopadnout stejně, že by tradiční strany takto vyhořely?
U nás je jiná situace. U nás hnutí proti tradičním stranám kandidovalo do sněmovny už v roce 2013. U nás to spíš vypadá, že to hnutí je chybou v systému a tradiční strany si velice dobře rozumějí. Je riziko, že by mohly uspět nějaké extremistické skupiny, ale to, doufejme, nenastane.
Takže myslíte, že to, jak to dopadlo na Slovensku, že by tradiční strany skončily buď úplně mimo parlament, nebo s těžkými ztrátami, není pravděpodobné?
Není. Na Slovensku byla jiná situace, tam byla u moci jedna strana, která měla jednobarevnou vládu, takže tam to bylo úplně jinak než u nás. Tady to má jiný směr.
Myslíte si, že na Slovensku se podaří sestavit stabilní vládu, nebo ho čeká spíše období zmatků a nejasností?
Obávám se, že to bude velmi složité, skoro nemožné. Asi si to vyžádá podstatně delší období, než je zvykem. Hlavní problém je, že Slovensko má od prvního července předsedat Evropské unii a samozřejmě pokud bude politická scéna destabilizovaná a ještě nebude vláda, tak to může mít nepříznivý dopad na jejich předsednictví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo