Vrchní soud v Praze ve čtvrtek rozdal celkem vysoké tresty bývalému pražskému imámovi a jeho příbuzným za účast na teroristické skupině. Jak rozsudek hodnotíte?
Je to velice důležité, že se soudy shodly na trestnosti jednání tohoto předního znalce islámu v České republice. V Česku není příliš mnoho muslimů, kteří by tak dobře znali islám jako odsouzený imám Samer Shehadeh, který islám vystudoval s bakalářským titulem na islámské univerzitě v saúdskoarabské Medině. Tedy profil Samera jasně popírá tvrzení obhájců islámu, že teroristy se stávají nevzdělaní lidé, kteří o islámu nic moc neví. Samer je vysoce vzdělaný a erudovaný. V Česku není ani do deseti muslimů, kteří by měli stejné znalosti o islámu jako Samer. A také se nijak netají tím, že jeho rozhodnutí podporovat islámský terorismus je plně v souladu s islámským učením. Právě toto islámské učení mu i ospravedlňuje jeho veřejný postoj, když neuznává české zákony a soudy. Pro spoustu českých muslimů odmítajících naši evropskou společnost se tak Samer stává mučedníkem za správnou věc, věc islámu.
Ale rozhodnutí českých soudů taky potvrdilo mé varování před jeho radikalismem. Již před deseti roky jsem varoval před jeho radikálními názory, například ve své knize Islám a islamismus v České republice, ale podle Bezpečnostní informační služby (BIS) byl jeho extremismus v „normě“ a já jsem byl jen zhrzený exmuslim. Teď se ukazuje, že BIS buď nic nevěděla, nebo záměrně tohoto radikála chránila. Možná, kdyby BIS přestala cenzurovat české učebnice historie a nahánět každého Rusa s kufříkem, tak by měla čas dělat skutečnou kontrarozvědnou práci a odhalovat islámské extremisty v Česku.
Imám prohlásil, že neuznává naši legislativu. Je v tomhle typickým představitelem muslimské menšiny v Česku, či ne?
Oficiálně ne, protože představitelé českých muslimů tvrdí veřejnosti, že české zákony respektují. To tvrdil z pozice duchovního pražské mešity kdysi i sám Samer Shehadeh, ale skutečnost je složitější. Když jim to vyhovuje, tak české zákony respektují, ale když jim to nevyhovuje, tak je porušují, jen se tím nechlubí. Příkladem je předseda českého Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi, který skrze fingovaný sňatek získal trvalý pobyt a české občanství. Co si tak asi pomyslí běžný muslim, když uslyší právě tohoto Alrawiho hovořit na veřejnosti, že čeští muslimové respektují tuzemské zákony a naši společnost? No, třeba si ten muslim řekne, že nevěřícím psům je možné lhát a jejich zákony nedodržovat? Je třeba si uvědomit, že v muslimském a arabském světě je jiný pohled na to, co je lež a je tam velká tolerance k různým způsobům mluvy, která by u nás již byla považována za lhaní. Nedávno k tomuto tématu vyšla unikátní odborná studie amerického znalce islámu Raymonda Ibrahima. Jmenuje se Takíja: Pravda, lež a přetvářka v arabsko-islámské společnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský