Jak se díváte na současné tempo rozvolňování omezení? Pro někoho je příliš rychlé a změny přicházejí zbytečně naráz, druzí si zase myslí, že by již mělo být dávno po nouzovém stavu a další pokračování těchto opatření jen poškozuje ekonomiku. Který přístup je vám bližší?
Postup uvolňování by měli navrhovat primárně odborníci podle dostupných dat při zohlednění nejen epidemiologické, ale i ekonomické situace. Chceme zabránit úmrtím nejen na koronavirus, ale i na následky opatření, jako může být například zanedbání lékařské péče u jiných onemocnění. Politici pak mají rozhodovat komplexně při zohlednění všech doporučení odborníků. Jako Piráti jsme připravili plán Budoucnost řešíme teď, kde naše náměty prodiskutované s odbornou veřejností dáváme bezplatně k dispozici vládě. Piráti se také podíleli na mobilní aplikaci eRouška, která formou chytrých řešení v případě hromadného užívání může nahradit některá plošná opatření.
Pražský městský soud zrušil s účinností od 27. dubna čtyři nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR, která omezovala volný pohyb osob, obchod a služby. Prý mohl být narušen princip demokratického státu. Lze brát jako selhání Babišovy vlády, že zmíněná opatření vyhlásila na špatném základu, nebo jde o projev přílišné moci soudů a ve výjimečné situaci, jako je tato, měl soudce postupovat mírněji?
Politik by neměl zasahovat do rozhodnutí nezávislých soudů, proto rozsudek nechci hodnotit. Pirátský poslanec Jakub Michálek na rizika upozornil vládu interpelací již 26. března a vláda tomu nevěnovala dostatečnou pozornost.
Jak vlastně hodnotíte kroky vlády v době koronavirové pandemie?
Jsem rád, že vláda kopíruje kroky, které zabírají jinde. Tři dny poté, co 16. března schválil Magistrát hl. m. Prahy pod vedením Pirátů povinnost nošení roušek v pražské MHD, přišla s obdobným návrhem i vláda. Na druhou stranu jejich vyhlašování je v některých případech chaotické. Z počátku to jistě šlo pochopit, ale ta chaotičnost pokračuje i nyní. Když vláda v pondělí v devět hodin večer oznámí, že o půlnoci – tedy o pouhé tři hodiny později – opět začnou platit modré zóny, rozhodně to není něco, co by chtěl člověk právě parkující na daném modrém stání slyšet. Pokud by to navíc neslyšel a nepřeparkoval, mohl již ráno po příchodu k autu platit pokutu. Naštěstí primátor Prahy Zdeněk Hřib okamžitě reagoval a hned po oznámení vlády uvedl, že Praha prodlužuje zneplatnění modrých zón do 11. května.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban