Blbosti, štvaní, mafiánské spojení na magistrátu. Starostové pro Prahu vědí, jak Prahu dostat z průšvihu, do kterého ji dostalo neschopné vedení. Radní Cabrnochová hovoří

29.09.2018 5:15 | Zprávy

ROZHOVOR „Posledních osm let nám metropole padá na hlavu a v současném vedení města neexistuje člověk nebo strana, který by nastartoval rychlou změnu. Slibovali nám, že to prostě zařídí. Pak se ale nechali zvolit do různých dozorček obecních firem a na to své ‚prostězařizování‘ zapomněli… Když se jedno vedení města hádá o každou maličkost, cení na sebe zuby kvůli blbostem nebo čechrání vlastního ega, metropole se zastaví. Její nové nastartování potřebuje zkušené lidi, manažery, kteří vědí, jak projekty rychle rozpohybovat,“ říká radní městské části Praha 10 Ivana Cabrnochová, která se uchází o post starostky Prahy 10 a kandiduje do Zastupitelstva hlavního města Prahy.

Blbosti, štvaní, mafiánské spojení na magistrátu. Starostové pro Prahu vědí, jak Prahu dostat z průšvihu, do kterého ji dostalo neschopné vedení. Radní Cabrnochová hovoří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátorka Ivana Cabrnochová

Vy kandidujete za Starosty pro Prahu a ucházíte se o post starostky Prahy 10. STAN vás žalují kvůli názvu. Prý matete voliče. Co tomu říkáte?

Jejich žalobu považuji za předvolební humor. Prostě legrácka pro pobavení publika a odvedení pozornosti od toho, že STAN byli čtyři roky v koalici na velké Praze. Teď otočili, matou voliče a tváří se, jakoby jejich zastupitelka čtyři roky neseděla v radě a neměla zodpovědnost za oblast životního prostředí. Na slovo „starosta“ nejde získat patent, stejně jako žádná strana nemůže prskat, když jejich konkurence použije ve svém názvu slova jako demokratický, sociální nebo občanský.

Starostové pro Prahu – to není obchodní značka, kterou vymyslela reklamka pro dceřinou firmu Kosteleckých uzenin. Ten název našeho hnutí přesně vystihuje, že na kandidátce jsou starostové, místostarostové a radní městských částí s bohatými zkušenostmi. Do „velkého“ zastupitelstva za nás kandiduje osm současných starostů městských částí Prahy a řada lidí, kteří na radnicích a v parlamentu působili v minulosti. A z toho vychází ten vzteklý křik od STANu – cítí, že jsou to Starostové pro Prahu, kteří mají právo se takto nazývat. Že právě kandidáti Starostů pro Prahu vědí, jak Prahu dostat z průšvihu, do kterého se dostala kvůli neschopnému vedení v posledních osmi letech. Kvůli neschopnému vedení Prahy, kde STAN aktivně působili…

Za Starosty pro Prahu kandidují politici, kteří byli v různých stranách. Vy ve Straně zelených, pan Nosek v ODS, pan Novák v ČSSD, paní Hujová v TOP 09. Každý pes jiná ves? Co říkáte námitce, že jste jen uskupení politiků, kteří neuspěli ve svých stranách, a tak nakonec kandidují za Starosty pro Prahu?

Spojuje nás jedna podstatná věc – mnohaletá zkušenost se správou města. A já vám řeknu, proč je to důležité. Když chcete rozjet nějaký projekt, zrekonstruovat školu, opravit park, prostranství na sídlišti nebo náměstí, příprava trvá roky. Každou chvíli se dostáváte do momentů, kdy špatné rozhodnutí zpozdí projekt o měsíce nebo i roky. Aktivističtí nováčkové, kteří se teď derou do vedení radnic, se budou zhruba rok dva rozkoukávat. Oni si budou procházet školou praktické politiky, a voliči budou sledovat další rozvrat a stagnaci Prahy. My, profesionálové z „malých“ radnic, nastartujeme rozvoj města hned po volbách. Praha je ve stavu, kdy si už nemůže dovolit další měsíce a roky bezradnosti. 

A co nás ještě spojilo? Všichni jsme lidé, kteří chtějí prosazovat dobré věci bez ohledu na stranickou ideologii. My, Starostové pro Prahu, chceme řešení šílené dopravní situace v Praze, bezpečné ulice, čisté parky nebo spolehlivou veřejnou dopravu. Takové to vnitrostranické koumání, jestli je nějaký projekt dostatečně zelený, konzervativní nebo liberální, to podle mě unavuje jak voliče, tak lidi, kteří chtějí na radnicích něco dělat. V Praze 10 jsme zachránili a nechali opravit školku na Sychrově. Co myslíte – je to projev zelené, sociální nebo konzervativní politiky? Já říkám, že to je projev rozumné politiky bez nálepek. Hodně z nás, co jsme v hnutí Starostové pro Prahu, si řeklo, že už nás ty nekonečné řeči okolo nebaví. Že se nechceme nimrat ve slovíčkách, ale skutečně dělat věci, které jsou pro voliče užitečné. 

A nejde jen o „hezké věci“. V roce 2013 jsem ve funkci místostarostky Prahy 10 zažila povodně na Botiči. Náhlá průtrž mračen zvýšila hladinu tohoto potůčku tak, že v jednu chvíli jím teklo stejné množství vody jako ve středním Labi. Jen díky tomu, že jsme měli zkušenosti, kontakty a odhodlání, tak Desítka tuto katastrofu přežila a zotavila se z ní. Nedovedu si představit ten chaos, kdyby na radnici vládli amatéři. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…