Brexit a stav EU: Hovoří Jan Keller

16.06.2016 12:02 | Zprávy

ROZHOVOR Sympatie k Evropské unii se propadly v poslední době nejvíce v Německu a ve Francii. Jedná se o obecnější trend, který se čistě českými postoji vysvětlit nedá, říká europoslanec, pedagog a známý publicista Jan Keller. Vysvětluje si to tím, že Evropská unie nebyla řádně připravena na vstup deseti nových členů v roce 2004. Obrovsky tím prý vzrostla nestejnorodost ekonomik. Podle něj nebude ani žádnou „světovou“ tragédií vystoupení Velké Británie z EU. Protože Británie bude i nadále s Unií ekonomicky a vojensky úzce spolupracovat.

Brexit a stav EU: Hovoří Jan Keller
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller

Britové už příští týden rozhodnou o své budoucnosti v EU. Poslední tři průzkumy se značným náskokem favorizují příznivce tzv. brexitu. Odchod z Unie podpořil i nejprodávanější deník Sun. Lze říci, že je už „hotovo“ a z osmadvacítky se stane opět sedmadvacítka?

Jak to dopadne, se dozvíme až po sečtení hlasů. Nikdo nemůže vědět, nakolik přesné jsou ty výzkumy, nikdo nemůže vědět ani to, co všechno se ještě může stát do 23. června, kdy referendum proběhne.

Český mediální prostor je plný názorů, komentářů a scénářů, co by se stalo, kdyby Britové zvolili odchod. Výjimkou nejsou ani výhrůžky, že by se Velká Británie zhroutila, ekonomicky by se odřízla a Britové by trpce litovali. Tak tedy, jaké konkrétní negativní důsledky by ostrovní zemi potkaly? A jak by se to dotklo Česka?

Nevěřím v tomto bodě expertům ani slovo. Jejich varovné prognózy mají sloužit jako takzvané sebepopírající se proroctví. Vyslovují ho proto, aby se nenaplnilo, a doufají, že jejich hrozby zaberou. Po případném vystoupení Velké Británie z EU je myslitelných mnoho způsobů kooperace v oblasti hospodářství a je velice nepravděpodobné, že by EU nehledala ten způsob, který by byl nejvýhodnější jak pro ni, tak pro Británii. Evropská unie není v takové hospodářské kondici, aby si mohla dovolit vedle sankcí vůči Rusku, bojkotovat i vztahy s Británií, Čínou popřípadě dalšími zeměmi. Pak už by jí zbyla jenom dohoda o obchodu a investicích s USA (TTIP), která pro ni vůbec nemusí být tak výhodná, jak tvrdí ti, kdo za ni lobbují.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…