Brusel je mimo realitu. Už i Rakousko bude stavět plot proti uprchlíkům. V Evropě může dojít ke konfliktu. Vážná slova generála Šedivého

29.04.2016 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Evropa musí podle bývalého náčelníka Generálního štábu české armády generála Jiřího Šedivého očekávat, že sice se možná podaří zastavit, nebo nějakým způsobem zmírnit migrační tlak, který působí přes Turecko, ale že migranti budou hledat jiné možnosti, jak se do Evropy dostávat. „Na jednu stranu bychom měli na Turky tlačit, aby respektovali smlouvu, kterou s námi podepsali, na druhou stranu vidím to, že ta smlouva sama o sobě problém migrace nevyřeší,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz generál Jiří Šedivý, v současnosti pedagog Vysoké školy CEVRO Institut.

Brusel je mimo realitu. Už i Rakousko bude stavět plot proti uprchlíkům. V Evropě může dojít ke konfliktu. Vážná slova generála Šedivého
Foto: Cevro Institut
Popisek: Generál Jiří Šedivý

Prezident Spojených států Barack Obama se při své evropské cestě setkal i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a otevřeně ji pochválil za její postoj k migrační krizi. Merkelová podle něho prokázala skutečné morální a politické vedení. Souhlasíte s tímto názorem amerického prezidenta?

Podle mého názoru to byla zdvořilostní fráze, protože v opačném případě by to znamenalo, že Barack Obama nesouhlasí s postupem Angely Merkelové, a tím pádem by to měl uplatňovat i v Americe. Ale je obecně známo, že Američané mají poměrně striktní migrační politiku a nějaké bezbřehé otevření hranic u nich nepřichází v úvahu. Takže, byla to zdvořilost, bylo to vyjádření podpory paní Merkelové, ale nemyslím si, že obsahově by se pan prezident Obama choval stejně v případě Spojených států amerických.

Objevily se kritické hlasy, že právě americký prezident by na téma migrační krize příliš hovořit neměl, když konflikty v některých zemích, odkud lidé prchají, způsobily nebo minimálně zahájily americké intervence…

Tak úplně s tím nesouhlasím, protože každá ta intervence byla vyvolaná nějakou vnitřní situací, ale samozřejmě se můžeme bavit na téma, zda ten zásah byl adekvátní, jaké výsledky přinesl. Ale primární, i když se to tady u nás někdy prezentuje jinak, byly vždycky hlavním důvodem vnitřní rozpory a problémy v konkrétním teritoriu. A nejdřív byly kroky, které se prezentovaly jako politický tlak, hospodářské embargo apod. Případné použití ozbrojených sil v rámci nějakých vynucovacích operací bylo vždycky až poslední řešení, které přicházelo, když se nedařilo danou situaci zvládat jinými prostředky. Samozřejmě Američané jsou nejsilnější stát na světě, mají nejvýkonnější ozbrojené síly, takže jejich zásah je zpravidla nejvýznamnější, nejúčinnější, a proto je na něj upřena taková pozornost. Ale nemyslím si, že by to byl jen problém Spojených států amerických.

V Americe se objevují i kritické hlasy k migrační vlně v Evropě, například vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove v branném výboru amerického Senátu prohlásil, že teroristé, zločinci a zahraniční žoldnéři jsou každodenně součástí přílivu migrantů do Evropy. Přitom mnozí evropští i někteří čeští politici dlouho odmítali připustit, že s vlnou migrantů přicházejí do Evropy i radikální islamisté, že se mezi nimi schovávají a zvyšují riziko potenciálních teroristických útoků. Sdílíte tento názor?

Samozřejmě, že ano. A nejen já, ale i řada jiných jsme na tento aspekt migrační vlny upozorňovali už od počátku, když začala migrační vlna kulminovat. Ten přesun byl zcela evidentní, ale bohužel v době, kdy už se na toto téma mluvilo, když analytici upozorňovali, že migrační vlna je takto zneužívána právě těmito lidmi, tak mnozí z různých politických důvodů, třeba přehnané korektnosti, možná i servilnosti k některým státům Středního východu to významně odmítali. A stalo se to, že do Evropy se dostávali a pravděpodobně ještě pořád dostávají lidé, kteří tady nemají co dělat a kteří jsou nositeli terorismu. Generál Breedlove to řekl teprve teď, já si myslím, že i on musel mít mnohem dřív a mnohem víc informací, protože je jednak americkým generálem a americké zpravodajské služby jsou velmi výkonné, za druhé je šéfem ozbrojených sil států NATO, takže dostává určitě svodky ze všech ostatních států Severoatlantické aliance, kde tyto informace musely být. Podle mne to řekl poměrně dost pozdě, měl s tím přijít v okamžiku, kdy tyto tendence byly zřetelné. A ony zřetelné byly.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel vyprávěl na škole o USA. Markétě Šichtařové se nezamlouvá, že se studenti neozvali

18:30 Pavel vyprávěl na škole o USA. Markétě Šichtařové se nezamlouvá, že se studenti neozvali

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Na debatě se studenty prohlásil prezident Petr Pavel v souvislosti s ne…