Bude nutné utáhnout opasky? Ano, ale dotačním baronům! Ekonom Kohout o tom, co nás čeká

14.10.2021 19:10 | Rozhovor

„Po éře rozhazování není vhodné začít s brutálními škrty, neboť by to přineslo recesi. Program šetření by měl být postupný a doprovázený liberalizací podnikání. Tedy seškrtáním legislativy, která funguje především jako závaží, koule na nohou ekonomiky. Domnívám se, že zejména v bytové výstavbě je něčeho takového silně zapotřebí,“ říká renomovaný ekonom Pavel Kohout k tomu, co by mělo být úkolem příští vlády. „Neexistuje žádný důkaz, že by euro pomohlo komukoli jinému než německému ministerstvu financí, které díky krizi paradoxně ušetřilo na dluhové službě. Naopak evropské ekonomice euro prokazatelně uškodilo,“ varuje dále před tím, aby se v nové Sněmovně řešila například adopce eura.

Bude nutné utáhnout opasky? Ano, ale dotačním baronům! Ekonom Kohout o tom, co nás čeká
Foto: Repro ČT24
Popisek: ekonom Pavel Kohout

Nová vláda bude muset jako jednu z hlavních věcí řešit příští rozpočet. Na stole leží návrh Aleny Schillerové, který počítá se schodkem takřka 400 miliard korun. Kde v něm podle vás bude nutné škrtat?

Na tuto otázku nelze odpovědět bez přípravy. Kdybych byl jmenován ministrem financí, vzal bych si k ruce tým čtyř nebo pěti dobrých analytiků a dal bych jim za úkol vyhledat možnosti úspor. Nepochybuji, že by úkol splnili. Ovšem je tu jedna věc: po éře rozhazování není vhodné začít s brutálními škrty, neboť by to přineslo recesi. Program šetření by měl být postupný a doprovázený liberalizací podnikání. Tedy seškrtáním legislativy, která funguje především jako závaží, koule na nohou ekonomiky. Domnívám se, že zejména v bytové výstavbě je něčeho takového silně zapotřebí.

Je možné, že volební výhra dosavadní opozici ještě zhořkne? Co vlastně ekonomicky vzato zdědí po Babišovi? Přijde nevyhnutelně utahování opasků?

Ekonomika je na jedné straně přehřátá, což je vidět na inflaci a na stavu trhu práce. Na straně druhé hrozí recese některých odvětví. Například notoricky známé potíže automobilového průmyslu kvůli nedostatku čipů.

Termín „utahování opasků“ nemám rád, protože evokuje dojem, že půjde o změnu k horšímu pro všechny. Nicméně bych s velkou radostí utáhl opasky všem dotačním baronům. Jsem proti všem dotacím ve všech odvětvích a ve všech podobách. Dotace deformují ekonomiku. Státy nebo regiony, které přijímaly historicky nejvíce dotací, dopadly v poslední finanční krizi nejhůře: Řecko, jižní Itálie, Španělsko, Portugalsko.

Jaké budou příští čtyři roky pro seniory? Andrej Babiš se k nim snažil být v posledních letech štědrý, a srovnat tak reálný pokles důchodů z dob jeho úřadování na Ministerstvu financí. Bude prostor na to, aby valorizace důchodů pokračovaly?

Bude prostor, aby valorizace starobních a jiných důchodů pokračovaly tempem, které bude ekonomicky únosné. Nechtějte ale vědět konkrétní číslo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ti idi*ti pořád věří ve vítězství ducha nad hmotou. Co viděl Paroubek v ČT k Ukrajině

20:02 Ti idi*ti pořád věří ve vítězství ducha nad hmotou. Co viděl Paroubek v ČT k Ukrajině

„Říkat, že se nás to nebude týkat, no tak to může říct jenom bl.ec,“ podotýká v souvislosti s uzavře…