Evropské unii se často vyčítá, že v boji s pandemií covid-19 zaspala a stále pospává. Přestože jste na svých stránkách vyvěsil její opatření, myslíte si, že EU zklamala, protože největší břemeno boje s virem nesou na svých bedrech národní státy?
Opravdu nezklamala. V boji proti pandemii nemá žádné kompetence. Ty mají právě národní státy. Nicméně, je potřeba říci, že Evropská unie přispěla významným způsobem na výzkum vakcíny a léku proti koronaviru. Ten lék vznikl v jednom z ústavů v Německu a již tento týden začal být klinicky testován na pacientech. Takže to vypadá, že Evropa bude první, které se podaří vyrobit vakcínu proti koronaviru. A to jsou věci, které se bohužel v médiích vůbec neobjevují.
S dalšími pětadvaceti europoslanci prosazujete, aby byl vytvořen mezinárodní vyšetřovací panel, který se bude snažit objasnit původ a důvody šíření viru způsobujícího nemoc covid-19. Existují oprávněné obavy, že mimo EU nebude brán tento orgán v potaz... Není to jen takové plácnutí klackem do vody?
Není. Výzvu ke vzniku mezinárodního vyšetřovacího týmu začali minulý týden podepisovat i přední vědci napříč mnoha státy světa. To, že zjistíme původ nákazy a jakým způsobem do budoucna zamezit jeho šíření, bude přeci velice přínosné. Vždyť ta nákaza už má několik set tisíc obětí. Nepočítám zanedbané vzdělání dětí či hospodářské a ekonomické dopady. My prostě musíme najít původce. Nicméně, nejde o to kohokoliv trestat. Jde o to, aby se občané dozvěděli pravdu, aby nepřebírali žádné nepravdy či fake news.
Ostatně, třeba i kolegové z Austrálie či z Kanady mají zájem na tom, aby se co nejvíce popsala situace kolem koronaviru. Aby, až třeba propukne další podobná situace, tak abychom na ni byli připraveni. Bohužel, nyní jsme na ni připraveni nebyli.
Je to zaměřeno především na Čínu. Chcete i vědět, zda čínské orgány zamlčovaly informace o pandemii. Myslíte si, že Čína snese na svém území nějaký vyšetřovací orgán?
Proto by měl být panel mezinárodní. Po vyšetření původu pandemie paradoxně volají i čínští vědci, takže to není jen otázka toho, že by Evropa chtěla vyšetřovat na území Číny nebo kdekoliv jinde. Ten mezinárodní tým by měl být podpořen vědeckými ústavy z celého světa. Prostě panel expertů. My jsme podobné týmy v minulosti již několikrát složili, byť v menším formátu.
A Čína je dnes pod tak obrovským mezinárodním tlakem, že dříve nebo později bude muset na určité kompromisy přistoupit a některé informace uvolní. Již dnes Čína přiznává, že obětí bylo daleko více, vir se na jejím území šířil daleko rychleji, některé údaje zatajovala, takže podle mě bude i pro ni výhodná snaha po společném postoji.
Naopak Čína poukazuje na incident v americké vojenské laboratoři USAMRIID ve Fort Detrick v Marylandu, odkud prý unikl první kmen koronaviru. Někteří pozorovatelé soudí, že za pandemii covid-19 mohou víceméně obě tyto velmoci. Měl by panel vyšetřovat i podíl USA?
Měl. Proto je to o mezinárodním týmu. Znám odborníky z Německa, Švédska, Belgie, kteří část své kariéry strávili odhalováním původů nemocí. Měli by tam být zastoupeni vědci ze všech obývaných světadílů. Nechci, aby šlo o komisi, která by se snažila tlačit, aby závěry byly jednostranné. Jde také o ověření, či vyvrácení různých teorií.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jan Rychetský