Bývalý velitel elitní armádní jednotky: Nukleární zbraně v Turecku vnímám jako riziko

24.07.2016 8:30 | Zprávy

ROZHOVOR Turecký prezident Erdogan byl vždycky diktátor a nyní si jen za tichého souhlasu EU a USA pouze upevňuje pozice k obnovení Osmanské říše a k tomu, aby držel Evropu za koule, tvrdí známý válečný veterán z Afghánistánu a bezpečnostní expert Lumír Němec. Erdogan se nechal v současných čistkách inspirovat Stalinem a nyní už bude otevřeně podporovat Islámský stát v Sýrii, takže jeho podpora premiérem Sobotkou mě silně pobavila: Příště můžeme rovnou podpořit Severní Koreu, tam má taky jaderné zbraně někdo, o kom nic nevíme, říká Němec. Puč byl podle něj Erdoganem přinejmenším kontrolován.

Bývalý velitel elitní armádní jednotky: Nukleární zbraně v Turecku vnímám jako riziko
Foto: Archiv LN
Popisek: Lumír Němec

Stále více bezpečnostních expertů a politologů se obává, že se Turecko den po dni víc a víc mění v totalitní stát. Je podle vás ještě prezident Erdogan zárukou demokracie, nebo se už změnil v diktátora, který využil situace k dokončení svých plánů- třeba likvidaci veškeré opozice? 

Erdogan se dlouhodobě snaží o potlačování opozice a potlačování lidských práv. Zatýkání novinářů, kteří píší pravdu o Turecku, genocida Kurdů v Turecku, podpora Islámského státu- stačí? Všechny tyto jeho kroky směřují k jedinému cíli - upevnění jeho moci jako prezidenta a nastolení neomezené diktatury. Připomíná mi to paraguayského diktátora Alfreda Strossnera, který byl u moci v letech 1954-1989. Brzy po nástupu do úřadu vyhlásil výjimečný stav a zrušil ústavní svobody. Výjimečný stav se obnovoval každých 90 dní po zbytek jeho volebního období a rušil se jen během voleb. Není tedy divu, že Strossner byl zvolen celkem osmkrát. Na jedné tiskové konferenci se ho novináři zeptali: „Co je potřeba udělat, aby byl člověk zvolen sedmkrát za sebou?“. Jeho odpověď byla jednoduchá, ale všeříkající: „Vyhladit opozici!“. Zatýkání všech, kdo by mohli být ohrožením pro Erdoganovu diktaturu, připravované obnovení trestu smrti a zavedení výjimečného stavu – sice zatím na 90 dní, ale myslím, že i po uplynutí této doby se bude dál „cítit ohrožen“ a výjimečný stav prodlouží- je motivováno stejným cílem: naprostou likvidací opozice. Během vlády Strossnera v Paraguayi prošlo vězeními více než 300 000 lidí a mnoho jich prostě zmizelo. To, co nyní předvádí Erdogan v Turecku, se až nápadně podobá krokům Strossnera. Rád bych se mýlil, ale myslím, že Erdogan vždycky diktátor byl a nyní si za tichého souhlasu EU a USA pouze upevňuje pozice. V souvislosti s převratem v Turecku mě „baví“ prohlášení premiéra Sobotky: „potřebujeme silné a stabilní Turecko…“ Dalším krokem by mohlo být Sobotkovo prohlášení o tom, že potřebujeme silnou a stabilní Severní Koreu.

Třetina turecké generality je zatčena nebo dokonce uvězněna. Nehrozí snížení bojeschopnosti turecké armády, která je druhou nejsilnější v NATO?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaroslav Foldyna: Připravuje se zákaz SPD. Do voleb bude zasaženo silou

17:10 Jaroslav Foldyna: Připravuje se zákaz SPD. Do voleb bude zasaženo silou

Po ukončení války na Ukrajině je podle poslance SPD Jaroslava Foldyny pravděpodobné, že bude uspořád…