Bývalý velitel elitní armádní jednotky: Nukleární zbraně v Turecku vnímám jako riziko

24.07.2016 8:30 | Zprávy

ROZHOVOR Turecký prezident Erdogan byl vždycky diktátor a nyní si jen za tichého souhlasu EU a USA pouze upevňuje pozice k obnovení Osmanské říše a k tomu, aby držel Evropu za koule, tvrdí známý válečný veterán z Afghánistánu a bezpečnostní expert Lumír Němec. Erdogan se nechal v současných čistkách inspirovat Stalinem a nyní už bude otevřeně podporovat Islámský stát v Sýrii, takže jeho podpora premiérem Sobotkou mě silně pobavila: Příště můžeme rovnou podpořit Severní Koreu, tam má taky jaderné zbraně někdo, o kom nic nevíme, říká Němec. Puč byl podle něj Erdoganem přinejmenším kontrolován.

Bývalý velitel elitní armádní jednotky: Nukleární zbraně v Turecku vnímám jako riziko
Foto: Archiv LN
Popisek: Lumír Němec

Stále více bezpečnostních expertů a politologů se obává, že se Turecko den po dni víc a víc mění v totalitní stát. Je podle vás ještě prezident Erdogan zárukou demokracie, nebo se už změnil v diktátora, který využil situace k dokončení svých plánů- třeba likvidaci veškeré opozice? 

Erdogan se dlouhodobě snaží o potlačování opozice a potlačování lidských práv. Zatýkání novinářů, kteří píší pravdu o Turecku, genocida Kurdů v Turecku, podpora Islámského státu- stačí? Všechny tyto jeho kroky směřují k jedinému cíli - upevnění jeho moci jako prezidenta a nastolení neomezené diktatury. Připomíná mi to paraguayského diktátora Alfreda Strossnera, který byl u moci v letech 1954-1989. Brzy po nástupu do úřadu vyhlásil výjimečný stav a zrušil ústavní svobody. Výjimečný stav se obnovoval každých 90 dní po zbytek jeho volebního období a rušil se jen během voleb. Není tedy divu, že Strossner byl zvolen celkem osmkrát. Na jedné tiskové konferenci se ho novináři zeptali: „Co je potřeba udělat, aby byl člověk zvolen sedmkrát za sebou?“. Jeho odpověď byla jednoduchá, ale všeříkající: „Vyhladit opozici!“. Zatýkání všech, kdo by mohli být ohrožením pro Erdoganovu diktaturu, připravované obnovení trestu smrti a zavedení výjimečného stavu – sice zatím na 90 dní, ale myslím, že i po uplynutí této doby se bude dál „cítit ohrožen“ a výjimečný stav prodlouží- je motivováno stejným cílem: naprostou likvidací opozice. Během vlády Strossnera v Paraguayi prošlo vězeními více než 300 000 lidí a mnoho jich prostě zmizelo. To, co nyní předvádí Erdogan v Turecku, se až nápadně podobá krokům Strossnera. Rád bych se mýlil, ale myslím, že Erdogan vždycky diktátor byl a nyní si za tichého souhlasu EU a USA pouze upevňuje pozice. V souvislosti s převratem v Turecku mě „baví“ prohlášení premiéra Sobotky: „potřebujeme silné a stabilní Turecko…“ Dalším krokem by mohlo být Sobotkovo prohlášení o tom, že potřebujeme silnou a stabilní Severní Koreu.

Třetina turecké generality je zatčena nebo dokonce uvězněna. Nehrozí snížení bojeschopnosti turecké armády, která je druhou nejsilnější v NATO?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

,,Není moudré dávat stranou možnost členství Ukrajiny v NATO" - tvrdíte Vy.

A slibovat Ukrajině něco, co je nereálné, je podle vás v pořádku a fér i vůči Ukrajině? Nebo fakt věříte tomu, že by se vstupem Ukrajiny do NATO všichni souhlasili? Pokud vím, tak je souhlas všech členských států podmínkou pro vstup. Nebo ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaroslav Foldyna: Připravuje se zákaz SPD. Do voleb bude zasaženo silou

17:10 Jaroslav Foldyna: Připravuje se zákaz SPD. Do voleb bude zasaženo silou

Po ukončení války na Ukrajině je podle poslance SPD Jaroslava Foldyny pravděpodobné, že bude uspořád…