Stává se ojediněle, že by byly zrušeny prezidentské volby. Co říkáte rozhodnutí rakouského Ústavního soudu opakovat hlasování ve druhém kole?
Příjemné překvapení, že v evropském, sousedním státě, má soulad s ústavou takovou váhu, že soud rozhodne i proti stávajícímu mainstreamovému establishmentu. Zvláště když vezmu v úvahu, v jaké vypjaté atmosféře probíhalo druhé kolo voleb a co do poslední chvilky vytvářela oficiální rakouská média, standardní politické strany a jejich evropští přátelé. Chce se mi říct „klobouk dolů“ a nejen pro rakouskou demokracii je to důležité rozhodnutí. Na straně druhé musím s lítostí konstatovat, že něco takového si od našeho Ústavního soudu nedovedu představit, zvláště po několika posledních zcela politických rozhodnutích.
Koho tento fakt více favorizuje? Hofera anebo Van der Bellena?
Kdyby Ústavní soud nerozhodl a zůstala jistá pachuť, nebo chcete-li pochybnost nad formální správností voleb, byla by to výhoda pro Svobodné (FPÖ) tj. stranu pana Hofera. Takto půjde především o mobilizaci obou táborů. V politických vyjádřeních kandidátů se mnoho nestalo. Jistou výhodou pro Van der Bellena by mohl být poslední vývoj v rakouské sociální demokracii (SPÖ). Působí to alespoň mediálně jako konsolidace a čerstvý vzduch. Znamená to, že by se část voličů mohla vrátit k socialistům a dle vedení volit Van der Bellena. Na straně druhé jsou výroky nového předsedy natolik vstřícné až podlézavé Bruselu, že se volič může opět přiklonit ke Svobodným. Hodně bude záviset na čase, který budou mít rakouští politici k různým projevům do nového termínu. Voliče jistě ovlivní rétorika reprezentace EU. Čím agresivnější vůči Británii, tím více hlasů pro Hofera.
Jaký signál pro střed Evropy to bude, když vyhraje Hofer?
Myslím, že střední Evropa, kromě papouškování mainstreamových pozic od některých politiků, s tím nemusí mít žádný problém. To ale neplatí pro EU, neboť to jistě posílí eurokritické hlasy v dalších zemích. Skepse a rozčarování z fungování EU a jejích křečovitě postů se držících představitelů dodá jistě odvahu kritizujícím voličům i v dalších zemích. Tak jako brexit by se již dnes dal využít k posílení respektu k názorům přicházejícím ze střední Evropy, tak i nová situace v Rakousku by mohla změnit mnohé standardy našich vztahů a nově více samostatně a svéprávně definovat priority našeho regionu. Mohlo by se toho stát daleko více, jenomže to je zatím jenom „mohlo“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Petrů